Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

ohlasy z branže

Kolegové oplakávají Špinarovou. Přišli jsme o klenot, řekl i premiér

Věra Špinarová - 7
Zdroj: Profimedia
Věra Špinarová

Smutek a slova lítosti i soustrasti. To jsou první ohlasy kolegů z hudební branže na zprávu o úmrtí Věry Špinarové. Zejména ostravští hudebníci truchlí, zpěvačka totiž byla výraznou postavou nejen české hudební scény, ale také té ostravské, kde žila od dětských let. Reagoval dokonce i premiér Sobotka a ministr kultury Herman.

Anketa

Kterou písničku Věry Špinarové máte nejraději?

Hlasovalo 19952 lidí.
Česká hudební scéna přišla o jeden ze svých velkých klenotů, reagoval na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na úmrtí zpěvačky Věry Špinarové. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) vyslovil nad jejím odchodem hlubokou soustrast a označil ji za fenomenální zpěvačku. Soustrast vyjádřilo na sociální síti i ministerstvo školství.

 

"Podmanivý hlas Věry Špinarové nám všem bude chybět," napsal premiér Sobotka. Česká hudba podle něj přišla o jeden z velkých klenotů. Nejslavnější skladby Věry Špinarové si poslechněte zde: Tohle jsou největší hity Věry Špinarové! Který máte nejradši?

 

Herman označil Špinarovou za fenomenální zpěvačku a vyslovil hlubokou soustrast nad jejím odchodem. "Děkuji jí zároveň za vše, čím českou kulturu obohatila," uvedl. Vyjádření soustrasti se objevilo i na twitterové síti ministerstva školství.

 

Na talentovanou Věru Špinarovou vzpomíná i zpěvačka Jitka Zelenková. "Milá Věro, ještě nedávno jsme spolu natáčeli... Udělala jsi spousty lidí šťastnými svým hlasem, písničkami.. A to tedy není málo! Buď "tam" šťastná a jsi další člověk, který mi tady bude chybět, holka zlatá. Upřímnou soustrast celé rodině."

 

Ostrava truchlí

 

Odešel člověk, který byl synonymem pro ostravskou nepoddajnost, řekla dnes k úmrtí pětašedesátileté zpěvačky Věry Špinarové pořadatelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová. Zpěvačka zemřela v neděli v pražské motolské nemocnici. Ve středu zkolabovala při koncertu v Čáslavi, měla zástavu srdce. Podrobnosti o skonu zpěvačky si můžete přečíst zde: Poslední dny Špinarové. Zpěvačka statečně bojovala o život

 

Zprávu o úmrtí zpěvačky ředitelka Colours of Ostrava zaslechla ve zprávách při cestě do Prahy. "Zabolelo to. Byla to úžasná zpěvačka. Především ale také synonymum pro ostravskou nepoddajnost. Vše si dělala po svém. Byla velmi odvážná," řekla Holušová. Připomněla, že Špinarová před lety na ostravském festivalu vystoupila.

 

16

GALERIE: Zemřela Věra Špinarová

Zdroj: Profimedia

Věra Špinarová

Hodnocení:

 

Zpěvák kapely Kryštof Richard Krajčo je dnes na cestě do USA, kde skupina dokončí práci na připravované desce. K úmrtí Špinarové se před odletem vyjádřil na facebookovém účtu kapely. "Jednoho dne se vrátíš, Věrko. Ostrava tě bude vždy milovat a my taky," napsal Krajčo.

 

 

Hudební kolegové a publicisté označili Věru Špinarovou, která v neděli zemřela, za pěvecký samorost s hlasem od boha. Podle publicity Jiřího Černého její vokál představoval ojedinělý hlasový materiál. Helena Vondráčková podotkla, že Špinarová ve svém projevu uměla být něžná i tygřice. Blízký spolupracovník Petr Šiška prohlásil, že Špinarová byla "ženská, která žila muzikou a byla srdcem i duší rockerka".

 

"Nepoznal jsem v české populární hudbě větší pěvecký samorost, než byla Věra Špinarová," řekl hudební publicista Černý. Připomněl, že Špinarová už v necelých šestnácti letech začínala zpívat s velkým orchestrem. "Ve své jednoduchosti byla půvabná a neopakovatelná. Žádný její koncert nebyl technicky úplně dokonalý, ale její přednosti vždy stály vysoko nad těmi drobnými nedostatky," uvedl Černý.

 

Dodal, že Špinarová zpívala něco mezi soulem, rokenrolem a rhythm and blues a všechny tyto prvky přenesla svým projevem a pěveckou technikou do středního proudu. "Ona o tom moc nepřemýšlela, takže často zpívala jednoduché taneční písničky, ale z toho jejího nádherného 'chřtánu' to vycházelo pěkně," sdělil.

 

Publicista: Špinarová udělala dobře, že ji nezlákala Praha

 

Podle Černého udělala Špinarová chytrou věc, že nikdy nepodlehla volání Prahy, přestože měla nabídky z Rokoka a Semaforu. "Ostrava jí od začátku vycházela vstříc. Měla spoustu zahraničních zájezdů a koncertů, které absolvovala s orchestrem svého prvního manžela Iva Pavlíka," uvedl.

 

Špinarové kolegyně Vondráčková ocenila barevnost jejího hlasu. "Uměla být něžná i tygřice. Přestože neměla žádné hudební nebo hlasové vzdělání, ale zpěv byl u ní dar od boha."

 

"Už v dobách, kdy začínala, jsme uvažovali, že bychom ji angažovali jako hostující zpěvačku do programu Václava Neckáře, ale ona nechtěla do Prahy." sdělil Jan Neckář. "Je to neštěstí, zpívala senzačně, Vašek s ní natočil duet Nádhernej den. Jsem rád, že s námi bude pořád prostřednictvím písniček, které nazpívala."

 

Jak žila, tak zemřela

 

Textař a hudebník Šiška prohlásil, že tak jak Špinarová žila, tak také zemřela. "Odešla do toho rockového baru přímo ze scény," připomněl okolnosti úmrtí Špinarové, která zkolabovala během koncertu. "Pro mě odešel největší hlas české hudební scény a své nejlepší texty jsem napsal právě pro ni," dodal.

 

Hana Zagorová znala Špinarovou od jejích šestnácti let. "Bude mi chybět. Znaly jsme se ještě z Ostravy. Věra byla originál, který se nedá ničím nahradit," sdělila Zagorová.

 

Zpěvačka zkolabovala ve středu při koncertu v Časlavi. Nevolno se jí udělalo už po druhé písni. Díky přítomnosti lékařky v sále a rychlému zásahu záchranářů jí byla okamžitě poskytnuta první pomoc a byla převezena letecky do motolské nemocnice. Pohřeb bude v Ostravě, rodina termín oznámí.

 

Majitelka nenapodobitelného sytého hlasu, která loni 23. prosince oslavila pětašedesátiny, patřila ke stálicím tuzemské populární hudby. Proslavily ji písně jako Meteor lásky, Bílá jawa 250, Raketou na Mars, Měj mě rád nebo Jednoho dne se vrátíš. Mezi špičku domácí populární scény ji vynesla nahrávka Music box z roku 1969, o tři roky později vydala své první album Andromeda. Poté vystupovala se skupinami Speciál a Notabene. Celkem vydala 13 desek.

 

 

 

Album Věry Špinarové pokřtila před lety Aneta Langerová:

tn.cz / ČTK / gar