Návrat studentů

Koleje jako ohniska nákazy Covid-19? Vysoké školy plánují zákaz večírků!

Klára Pospíšilová
Klára Pospíšilová
26.8. 2020 20:27
Téma:

Vysoké školy se připravují na návrat studentů do poslucháren, ale i na koleje. Podle hygieniků je ale právě ubytování rizikovým místem, kde se daleko snáz může šířit koronavirus. Univerzity proto podnikají řadu mimořádných kroků.

Řada škol plánuje častější dezinfekci společných prostor nebo třeba zákaz pořádání večírků. Některé univerzity dokonce oddálily začátek semestru až na říjen a budou sledovat, jak se během podzimu situace vyvine.

 

Přes dvě stě čtyřicet tisíc studentů se už brzy vrátí do poslucháren a laboratoří. Většina z nich se nastěhuje zpátky na koleje. A právě v těch se kvůli koronaviru zavádějí nejrůznější bezpečnostní opatření.

 

Samozřejmostí na kolejích prý bude pravidelná dezinfekce společných prostor jako jsou výtahy, chodby nebo kuchyňky. "Plánujeme prozatím uzavřít společenské prostory a studenty tam pouštět v nějakých omezených skupinkách," řekla Jitka Jitřenka Navrátilová, provozní ředitelka Kampus Palace v Ostravě.

 

 

"Chceme, aby studenti nosili roušky ve společných prostorách, aby se neshromažďovali ve větším počtu. Máme nachystaných několik pokojů pro případ karantény," vyjmenovává mluvčí Mendelovy univerzity Filip Vrána.

 

Co si o situaci myslí hlavní hygienička Jarmila Rážová, se podívejte zde:

 

Každá z vysokých škol si rozsah omezení na kolejích zatím určila sama. Všichni prý čekají na oficiální rozhodnutí, jak mají postupovat. "Podléháme hygieně a ministerstvu, takže když přijde nějaký pokyn, tak my jsme připraveni reagovat," potvrzuje mluvčí VŠCHT Michal Janovský.

 

Podle epidemiologů jsou hlavním rizikem kolejí večerní zábavy a párty, kdy se studentů na jednom malém pokoji sejdou i desítky. "Tam by si ti studenti měli dávat pozor, jaké aktivity vykonávají," nabádá k opatrnosti epidemiolog Roman Prymula.

 

 

Vysoké školy speciální bezpečnostní opatření chystají nejen na kolejích, ale i během výuky. Třeba Masarykova univerzita v Brně odložila začátek semestru až na pátého října. A zvažuje, že velké přednášky by se konaly online.

 

Řada škol už má plán, že v případě výskytu koronaviru bude uzavřena pouze postižená fakulta, ne celá škola.

pez TN.cz