Studentské ubytování

Takto žijí čeští studenti! Některé koleje vypadají hůř než vězení

Téma:

Děsivý pohled nabízí vysokoškolské koleje, ve kterých tráví studenti volný čas. K dispozici mají nábytek starý desítky let, padá omítka a nejdou zavírat okna. Veškeré opravy si však univerzity musely vždy financovat samy. Od letošního března jim chce pomoci ministerstvo školství částkou jeden a půl miliardy korun.

Budovy vysokoškolských kolejí jsou v katastrofálním stavu. Mnohdy jsou na tom hůř, než některé věznice. Tak třeba konkrétně na koleji, kterou navštívil štáb TV Nova, je to naprosto běžné - nedovírající dvířka, stará okna, dráty koukající ze zdi nebo opadaná omítka

 

Někde žijí studenti v pohodlí, jinde sdílí omšelé pokoje s nábytkem, který pamatuje ještě minulý režim. Volání o pomoc vyslyšelo ministerstvo školství, které už od března spouští investiční program. Letos poskytne vysokým školám na opravy kolejí jednu a půl miliardy. Jenže ani to nestačí.

 

"Strahovské koleje potřebují na tu rekonstrukci kolem miliardy korun. Na Podolí nějakých 250 milionů korun a do všech malých kolejí v Dejvicích dalších půl miliardy. Dohromady jsou to tedy dvě miliardy," popsal ředitel ČVUT v Praze Jiří Boháček.

 

 

"Pro první výzvu máme připraveny akce řádově asi za půl miliardy, abychom se dostali na nějakou tu úroveň," říká ředitel Kolejí a menz Univerzity Karlovy Jiří Macoun.

 

"Pokud ten program pokud bude zajímavý, tak si vyžádá i další alokace v dalších letech. To znamená, že je to dobrý začátek," vysvětluje ministr školství Robert Plaga (ANO). Podle poslance Dominika Feriho (TOP 09) jde o částku naprosto nedostačující. "Na druhou stranu je dobře, že se ministerstvo konečně rozhoupalo," dodal Feri.

 

 

Žádosti o dotace mohou veřejné vysoké školy podávat od března. Nejméně 40 % z celkových nákladů, si ale musí zajistit ze svých zdrojů.


ČTĚTE TAKÉ:

Nástrahy spolubydlení s cizím člověkem! Je to bezpečné?
Architekt radí, jak zařídit garsonku pro studenta

pan, Jana Schillerová TN.cz