Spor pokračuje

Kolem sochy Koněva bylo rušno! Přišel i mluvčí prezidenta Ovčáček

Maršál Koněv
Zdroj: TV Nova
Jan Pánik
Jan Pánik
Aktualizováno 2.9. 2019 18:36
Téma:

Po pondělní 16. hodině proběhl u sochy maršála Ivana Koněva v pražských Dejvicích protest. Důvodem akce je zakrytí památníku, ke kterému se v pátek rozhodla městská část Praha 6. Na místo protestu dorazil mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček a poslanec za sociální demokraty Jaroslav Foldyna.

Protest k soše sovětského maršála Koněva, která stojí na náměstí Interbrigády, svolala strana Česká Suverenita. Jejím členům vadí zakrytí sochy, ke kterému se v minulém týdnu rozhodla radnice městské části Prahy 6.

 

Radnice nechala postavit kolem sochy konstrukci a na ní zavěsila plachtu, která pomník zakryla. Praha 6 tak slovy mluvčího radnice Ondřeje Šrámka chce zabránit tomu, aby byla socha opakovaně poškozována vandaly.

 

Ti sochu pravidelně několikrát do roka polévají růžovou barvou nebo doplňují nápisy připomínajícími, že Koněv nebyl pouze hrdina druhé světové války, ale podílel se také na masakrech při povstání v Maďarsku nebo působil v Berlíně při stavbě zdi mezi východní a západní částí města.

 

 

Plachta na pomníku v pátek ale vydržela pouhou hodinu. Po poledni vylezl na lešení neznámý muž a plachtu odřízl. Radnice Prahy 6 tak bude zvažovat další kroky, co se sochou.

 

Vandalské útoky se staly dokonce i předmětem nátlaku ruského velvyslanectví, které je označilo za barbarský čin a urážku památky vojáků Rudé armády. Situaci chtěli v Moskvě vysvětlit i od diplomata českého velvyslanectví.

 

Přípomeňte si spory kolem sochy maršála Koněva:

TN.cz