Kolem Slunce se objevil duhový prstenec! Pozorovat ho mohli i Češi
Češi mohli v pátek pozorovat kolem Slunce duhový kruh zvaný halo. Tyto úkazy se objevují díky drobným ledovým krystalkům v atmosféře, kterými prochází sluneční světlo. Halo se ale může tvořit také kolem Měsíce.
Snímek krásného duhového kruhu kolem Slunce poslala do redakce TN.cz čtenářka Veronika. Spolu s blízkými halo pozorovala ve Velkém Meziříčí zhruba hodinu po poledni.
Také jste viděli halový jev kolem Slunce nebo Měsíce? Pošlete nám fotku na e-mail zpravy@nova.cz. Nezapomeňte uvést, kdy a kde jste snímek pořídili. Děkujeme.
GALERIE: Halo efekt kolem slunce očima čtenářů TN.cz
Viditelný byl ale nezvyklý úkaz kolem Slunce i v dalších částech Evropy, jak je patrné z příspěvků meteorologů ze Severe Weather Europe na facebooku. Například ve francouzském regionu Bouche-du-Rhône pak mohli halo pozorovat už ve čtvrtek.
V noci na pátek zase zvláštní kruh obklopil Měsíc, jev byl pozorovatelný třeba v Německu. Podívaná to byla o to větší, že zrovna nastal poslední letošní superúplněk.
Halo je optický úkaz, který vzniká odrazem nebo průchodem slunečních (případně měsíčních) paprsků drobnými ledovými krystaly v atmosféře. Ty musí mít tvar šestiboké destičky nebo hranolu. Prstenec je pak světlý, ale vnější okraj může mít barevný nádech.
Jde tedy o jakousi obměnu duhy, při které se světlo láme na kapkách padajícího deště. Astronomové pak rozlišují dva druhy - malé a velké halo. Ve většině případů je možné pozorovat to první, kdy úhel od středu Slunce nebo Měsíce k prstenci činí 22 stupňů.