ANKETA obnažené peněženky

Kolik berou vaši kolegové a šéfové? Platy ostatních zná jen část Čechů

Práce - srovnání platů
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 29. 1. 2020
Téma:

V Evropě se rozmáhá trend zveřejňování platů ve firmách - v Česku je to ale zatím spíše výjimkou. Odborníci však čekají, že se to bude měnit. Plat alespoň několika svých kolegů zná 59 % pracujících Čechů. Ohodnocení spolupracovníků a nadřízených zajímá především mladší generaci. Podle EU přitom zveřejňování příjmů znamená větší rovnost mezi muži a ženami.

Podle průzkumu softwarové společnosti Vema zná plat většiny svých kolegů každý pátý Čech. O finančním ohodnocení všech spolupracovníků má povědomí jen 7 % zaměstnanců. A kolik berou alespoň někteří nadřízení, to ví jen čtvrtina Čechů. Transparentní platy ve firmách v Česku zatím nejsou příliš rozšířeným trendem.

 

Více než polovinu Čechů tyto informace navíc vůbec nezajímají. To, kolik berou kolegové a nadřízení, by rádo vědělo jen 47 % dotázaných. Odborníci nicméně očekávají, že se to bude měnit s nástupem nové generace. Výsledky průzkumu totiž ukazují, že platy svých kolegů a nadřízených znají spíše mladší lidé do 35 let.

 

 "Mladší a střední generaci také platy ve firmě více zajímají, u zaměstnanců nad 45 let zájem o znalost platů kolegů a nadřízených naopak klesá," tvrdí marketingový manažer společnosti Vema Lukáš Krifta.

Anketa

Víte, kolik berou vaši kolegové?

Hlasovalo 626 lidí.

"Ve většině firem zná platy na všech úrovních jen pár lidí, kromě nejvyššího vedení je to personalistka a mzdová účetní. Mluvit o platech bývá v některých firmách dokonce zakázáno, aby nedocházelo k dohadům o nespravedlivých rozdílech," doplňuje Krifta.

 

Zveřejňování platů přitom doporučuje členským státům i Evropská unie. Slibuje si od toho větší rovnost v odměňování mužů a žen. Nejtransparentnější jsou v tomto ohledu skandinávské země. Ve Finsku jsou například platy všech obyvatel zveřejněné na internetu.

 

Anketa

Měly by podle vás firmy zveřejňovat platy svých zaměstnanců?

Hlasovalo 624 lidí.

"Zveřejnění platů podle některých našich klientů často vede k vyrovnání nespravedlivých rozdílů a lepší atmosféře ve firmě," uvedl Krifta. Společnost Vema, která dodává mzdové a personální systémy firmám, provedla průzkum v lednu. Zúčastnilo se ho 1 100 respondentů.

TN.cz