Ochrana pro děti

Kolik roušek denně děti potřebují? Tohle rodičům školáků radí odborník

Děti ve škole s rouškama - 2
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
18.9. 2020 5:55
Téma:

Roušky jsou nově povinné i pro žáky od druhého stupně základní školy. Řada rodičů na nové nařízení zareagovala tím, že se své děti rozhodla nechat doma. Ti rodiče, kteří své ratolesti do školy pošlou, ale mnohdy tápou v tom, kolika rouškami by svého potomka měli vybavit. Na tuto otázku TN.cz odpověděl Petr Hubáček z oddělení virologie Fakultní nemocnice Motol.

Pro žáky od druhého stupně jsou roušky ve školách povinné. Ti rodiče, kteří doufali, že odborník jasně stanoví, kolik roušek je pro děti tak akorát, budou zřejmě zklamaní. Podle virologa Petra Hubáčka se konkrétní počet roušek, který by s sebou dítě mělo mít, konkrétně vypočítat nedá. Mnohem více apeluje na použití zdravého selského rozumu.

 

Zejména v případě dětí na základních školách je dle Hubáčka třeba pamatovat na to, jak tráví svůj čas ve škole. Zejména aktivním dětem jedna či dvě roušky na den v žádném případě nestačí. Na tom, zda je rouška látková či jednorázová papírová, ale podle Hubáčka tolik nesejde.

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby děti ve škole povinně nosily roušky?

Hlasovalo 5190 lidí.

"Základní princip roušky je vlastně fungování jako „kapénkový filtr“, který zachycuje kapénky, které při dýchání, či mluvení chtě nechtě generujeme. Už jen tím, jak fungují hlasivky, kdy jejich chvěním dochází ke tvorbě zvuku, nebo při tvorbě hlásek například na rtech. Tím se generují kapičky. V nich se pak mohou vyskytovat některé patogeny, typicky respirační viry, a tím se přenášet na další osoby. A to již vůbec nemluvíme o kýchání, když se popisuje, že jsou tyhle kapénky „vystřeleny“ z člověka až rychlostí 100 kilometrů za hodinu. Jde o to, aby se ty kapičky v něčem zachytily. Proto je svým způsobem do určité míry jedno, jestli se jedná o roušku látkovou nebo papírovou. Základ je takový, že ty kapičky ve většině případů neprojdou ani jedním, ani druhým," popsal odborník na viry.

 

 

Zásadní dle Hubáčka je, aby rouška nebyla vlhká a už vůbec ne mokrá. V tu chvíli ztrácí ochranné vlastnosti a výrazně hůř se přes ni dýchá. Zároveň platí, že vlhká rouška na obličeji může vést k podráždění pokožky, jejímu narušení a snazšímu vzniku například kožních infekcí. Rodiče by tak měli přihlédnout například k tomu, kolik hodin dítě ve škole tráví a tomu přizpůsobit počet roušek, které mu dají s sebou. Ideálním řešením "rouškové problematiky" je, pokud má dítě možnost si roušku vyměnit před každou vyučovací hodinou.

 

"Když bude sedět žák v lavici a bude poslouchat, nebude zkoušený a nebude příliš aktivní o přestávkách, rouška vlhká nebude a bude mu stačit jedna, dvě. Když bude vyvolávaný ve velkém a bude aktivní, je možné, že za tu hodinu tu roušku bude mít vlhkou a bude si ji muset vyměnit, protože se mu bude špatně dýchat," vysvětlil Hubáček.

 

 

Snahu některých lidí obcházet nařízení a vyhnout se nošení roušek virolog z FN Motol odsuzuje. "Co je účelem? Chtějí lidi být chránění, nějakým způsobem mít menší šanci na to, že to chytí? Pokud ano, pak je potřeba roušky při styku s lidmi nosit mimo jiné i jako ohleduplnost vůči tomu druhému. Pokud se budeme bavit o ohleduplnosti a ne sobectví, tak by to mělo být slušností, alespoň pokud to zdravotní stav člověka dovoluje. I když o současném koronaviru víme víc než na jaře, je spousta věcí, které spíše odhadujeme, protože nemáme jasná a ověřená data. Interakce infekce SARS-CoV-2 s jinými respiračními infekcemi je jednou z nich," vyjádřil se pro TN.cz.

 

"Je tucet dalších respiračních virů, které mohou být pro rizikové pacienty, jako jsou malé děti, imunosuprimovaní, či senioři, velmi nebezpečné život ohrožující. A jak budou nebezpečné s novým koronavirem dohromady? Prevence problémů je vždy lepší než jejich řešení," uzavřel Hubáček.

TN.cz