protesty proti prezidentovi

Kolumbie čelí nejhorším protestům za poslední roky. Desítky lidí zraněny

Vladimír Kouba
Vladimír Kouba
22.11. 2019 21:24
Téma:

Další jihoamerická země se ocitla v problémech. Kolumbii ovládly nejhorší násilné protesty za poslední roky. Do ulic vyšly stovky tisíc lidí. V hlavním městě vzali útokem Kongres, ve kterém pak hořelo. Při protestech byly zraněny desítky lidí.

Několik posledních policistů brání sídlo Kongresu v centru hlavního města Kolumbie Bogoty. Proti tisícům rozzuřených lidí nemají ale šanci. V budově se brzy objevují plameny. "Všichni jsme tu studenti. Přestože nemáme jediný názor, nikdo nechce násilí. Oni po nás přitom střílí," řekl jeden z protestujících Felipe Polonia.

 

Stovky tisíc lidí vyšly do ulic na 500 místech celé Kolumbie. Vadí jim politika konzervativního prezidenta Ivána Duqueho. Hlavně růst cen a důchodová reforma. Někteří šli protestovat kvůli nárůstu násilí. "Generální stávka má několik důvodů. Jde o záležitosti prezidenta, kterými trpí všichni. Musejí začít s reformami, mladí nesmějí zůstat bez důchodů," tvrdí studentka Andrea Navarrová.

 

 

Jedny z nehorších střetů se odehrály v nechvalně známém Cali, sídle drogových kartelů. Lidé tam zničili policejní stanici. Pak dokonce lynčovali muže zákona v ulicích.

 

Kolumbie se na protesty připravila. Do služby poslala 170 tisíc členů bezpečnostních složek. Vláda dokonce nechala uzavřít hraniční přechody.

 

Organizátoři protestů volají po další generální stávce. Lidé cítí šanci na změnu. Prezident Duque má nejmenší podporu od nástupu do funkce před třemi měsíci. Podle průzkumů s jeho vládou nesouhlasí téměř 70 procent Kolumbijců.

 

sei TN.cz