Napětí v Kyrgyzstánu

Komando šlo pro exprezidenta. Jeden mrtvý, desítky zraněných!

Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 8.8. 2019 21:05
Téma:

V nečekané drama a krvavou lázeň se změnila snaha kyrgyzského zvláštního komanda zatknout exprezidenta Almazbeka Atambajeva. Jeho příznivci totiž začali na "speciály" střílet a jednoho zabili. Další desítky lidí se zranily.

Operace speciálních sil odstartovala ve středu pozdě večer. Komando ovšem ve vesnici Koj-Taš nedaleko metropole Biškeku narazilo na tvrdý odpor Atambajevových přívrženců, kteří se opevnili v jeho rezidenci a neostýchali se na muže zákona střílet "ostrými", zatímco policisté byli podle portálu NPR ozbrojeni jen gumovými projektily.

 

Výsledkem bylo dlouhé a neúspěšné obléhání exprezidentovy rezidence, při kterém utrpěl velmi vážná zranění mimo jiné šéf zdejší policie. Celkem je zraněných na pět desítek - a to jak z řad členů komanda, tak civilistů. Kromě munice létaly vzduchem i kameny a obránci dokonce šest policistů drželi jako rukojmí.

 

Podle dostupných informací se Atambajev nakonec ubránil a komando odtáhlo s nepořízenou. Exprezident už také vystoupil v televizi se vzdorným projevem, kde svému nástupci vzkázal, že "lid Kyrgyzstánu nikdy nebude žít na kolenou jako ovce a nebude otroky vládnoucího klanu".

 

 

Atambajeva nedávno poslanci zbavili imunity, policie ho vyšetřuje pro podezření z korupce. Exprezident ovšem ignoroval už několik výzev vyšetřovatelů a nespolupracuje s nimi.

 

Proto úřady přistoupily ke zmíněné razii, která ovšem skončila fiaskem. Pozorovatelé se obávají další eskalace napětí v zemi a případných dalších násilných střetů.

TN.cz