Snímek dne

Kometa s dvěma ohony nad Suchým vrchem, český fotograf opět sklízí úspěch

Kometa NEOWISE nad Suchým vrchem
Zdroj: Petr Horálek
Martin Klícha
Martin Klícha
16.7. 2020 11:57
Téma:

Kometa NEOWISE vzbuzuje pozornost po celém světě, na některých snímcích jsou vidět dva různé ohony, které se za kometou táhnou. Jedním takovým snímkem je i fotografie komety nad Suchým vrchem od českého autora, která získala ocenění "Snímek dne".

"Kometa NEOWISE (C/2020 F3) nyní prolétá na severní obloze naší krásné planety. Její dlouhé ocasy se táhnout přes tento hluboký pohled na oblohu nad Suchým vrchem v České republice," popisují astronomové pod "Snímkem dne", za kterým stojí český astronom a fotograf Petr Horálek.

 

Fotografie vznikla v noci na 14. července. Oba ohony komety vynikly i přes to, že je za Suchým vrchem poměrně hodně výrazné světelné znečištění.

 

"Slabé struktury sahají více než 20 stupňů od jasné komy až k horní části snímku. Pouhým okem lze pozorovat širokou křivku nažloutlého prachového ocasu, který vytlačuje samotný tlak slunečního světla. Ale světlejší modrý ocas je oddělený od reflexního prachu komety. Slabší ohon je iontový, tvoří ho ionty z komy, které jsou vytaženy magnetickými poli v solárním větru a světélkují ve slunečním světle," stojí dále u snímku dne.

 

Iontový ohon překvapuje astronomy po celém světě, na dlouhých expozicích podle Horálka dosahuje již 30 stupňů (60 měsíčních úplňků vedle sebe).

 

 

"Fotka je výsledkem několika-expozičního snímání komety i celé kompozice tak, aby se matematickým zprůměrováním obrazů vytratil šum a bylo možné sofistikovanějšími postupy "vytáhnout" struktury ohonu z nafocených dat. Dále byl použit speciální filtr vyvinutý právě nedávno v NASA oceněným prof. Miloslavem Druckmüllerem a další filtr pro potlačení žluté záře škodlivého světelného znečištění. Celkově snímek představuje 12 minut dlouhou expozici z montáže a krajina byla nafocena za vypnutí jejího chodu, aby byla také ostrá. Lze tak rozeznat i rozhlednu na Suchém vrchu nebo vysílače," popisuje autor fotografie Petr Horálek.

 

Jedná se už o 25. snímek Horálka, který NASA publikovala. Ten je tak autorem více než poloviny snímků z Česka a Slovenska, které americká vesmírná agentura vybrala. Mezi úspěšné české autory patří také například Pavel Spurný, Juraj Tóth, Miloslav Druchmüller a mnoho dalších.

 

 

Kometa se stává cílem mnoha dalších českých fotografů. Na to, jak ji zachytili čtenáři TN.cz, se můžete podívat v galerii:

GALERIE: Kometa NEOWISE nad Českem očima čtenářů

1
/
17
Zdroj: zpravy@nova.cz, Jitka H.
Kometa NEOWISE

 

Astronomický snímek dne NASA (Astronomy Picture Of the Day, zkráceně APOD) je prestižní ocenění nejzajímavější astronomické fotografie dne, kterou pro každý den pečlivě vybírají a následně doplňují osvětným popisem editoři prof. Jerry Bonnell (z Michiganské Technologické Univerzity) a prof. Robert Nemiroff (z Univerzity v Marylandu), spolupracovníci NASA.

TN.cz