výsledky průzkumu

Komu nejvíc rostou platy? Pokladním přidali, ale málo...

Zaměstnání
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com
ilustrační foto
Téma:

Dle Českého statického úřadu (ČSÚ) průměrná mzda meziročně vzrostla o 7 %. Díky tomu také v některých oborech pravidelně rostou platy. Podle průzkumů za poslední tři roky narostly platy nejvíce zaměstnancům z finančních sektorů a uniformovaných sborů. Největší pokles naopak zaznamenali zaměstnanci prodejního sektoru.

Ve finančním sektoru rostly mzdy nejvýrazněji, 13 % respondentů zaznamenalo nárůst o 30 % a více. Také příslušníci uniformovaných sborů často uváděli zvýšení příjmů, které ovšem nebylo tak výrazné jako u finančníků. Většinou se pohybovalo pod 30 % původních mezd. Snížením příjmů byl nejvíce postižený prodejní sektor, kde 14 % uvedlo pokles domácího rozpočtu o 10 až 30 %. Uvádí výsledky průzkumu společnosti KRUK.

 

Proti tomu se snaží bojovat některé obchodní řetězce, které se rozhodly zaměstnancům navýšit platy. Například Lidl oznámil, že od 1. března výrazně navyšuje mzdu svých zaměstnanců. Na pozici prodavač(ka)/pokladní si lidé při nástupu vydělají 28 tisíc korun, po dvou letech práce pak přesáhne 30 tisíc korun. Mzdy se tak navýší o 20 %.

 

Podobně reagovaly i ostatní řetězce. Platy zaměstnancům pravidelně zvyšuje Penny Market nebo Albert. V Bille pak zaměstnancům navýšili hodnoty stravenek nebo prodloužili dovolenou. Podrobně jsme psali ZDE.

 

Pokud dojde u zaměstnanců k navýšení platů, jednotlivé profese nakládají s navýšeným příjmem různými způsoby. Pokud se navýší mzda zaměstnancům v dopravě a ve službách, více jak třetina respondentů ji použije ke splácení dluhů (36 %).

 

Více šetřit začnou učitelé (45 %) a bankéři (35 %), zaměstnanci z bankovního sektoru a z obchodu ale zvýšený příjem také intenzivněji utrácejí. Zaměstnanci z oboru informačních technologií (36 %) začnou po zvýšení platu méně plánovat nákupy a utrácejí spontánněji.

 

 

Z mezinárodního srovnání v rámci průzkumu společnosti KRUK vyplývá, že ve státech, které se potýkají s ekonomickými problémy, jako jsou Itálie a Španělsko, výrazně klesají platy především zaměstnancům v oboru služeb, stavebnictví a dopravy. V těchto zemích uvádí pokles příjmu i více než 50 % respondentů ze zmíněných oborů.

 

K nárůstu mezd dochází ve všech oborech především v Německu a Polsku, ale třeba také téměř u poloviny zkoumaných profesí v Rumunsku. Nejčastěji rostou platy zaměstnancům v oboru informačních technologií a finančních služeb, ale například v Německu si výrazně přilepšili také učitelé a v Rumunsku příslušníci uniformovaných sborů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Ožehavý problém: Jak si správně říct o vyšší plat? RADY A TIPY
15 profesí, které (ne)prospívají zdraví: Neškodíte si při práci?

Související témata:
kik TN.cz