Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Kauza Čapí hnízdo

Komunisté si povolali Babiše na kobereček! Filip míří za Zemanem

Vojtěch Filip a Andrej Babiš
Zdroj: TV Nova
Vojtěch Filip a Andrej Babiš.

Premiér Andrej Babiš (ANO) přijde kauzu údajného únosu svého syna vysvětlovat komunistickým poslancům v pátek ráno před hlasováním Sněmovny o nedůvěře vládě. O situaci, kterou vyvolala reportáž serveru Seznam Zprávy, bude šéf komunistů Vojtěch Filip jednat ve středu s prezidentem Milošem Zemanem.

Už v úterý bude o další podpoře menšinového kabinetu hnutí ANO a ČSSD diskutovat širší vedení KSČM. Harmonogram jednání ČTK popsal Filip. V úterý se také uskuteční koordinační schůzka opozičních ODS, Pirátů, lidovců, STAN a TOP 09.


Termín jednání opozice před hlasováním o nedůvěře vládě ČTK potvrdil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Na schůzce ale budou chybět zástupci SPD, kteří s ostatními pěti stranami hlasování o nedůvěře iniciovali. "Pan Tomio Okamura poslal SMS, že nemají důvod koordinace. Bude hlasovat pro nedůvěru vládě, ale provedl veletoč. Najednou tvrdí, že problémem nejsou kauzy ani střet zájmů premiéra Babiše, ale účast ČSSD ve vládě," uvedl v pondělí Bartoš v textové zprávě.

 


Mimořádnou schůzi, na které chtějí vyslovit vládě nedůvěru, vyvolali poslanci opozice. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) svolal zvláštní sněmovní schůzi k návrhu na vyslovení nedůvěry vládě na pátek 23. listopadu na devátou hodinu ranní. Opozice shromáždila 92 podpisů, k odvolání vlády je třeba nejméně 101 hlas. Vedení sociálních demokratů se sejde ve středu po poledni, aby formulovalo postoj k hlasování. Na jejich poslanecký klub Babiš přišel už minulý týden.


V pondělí večer čeká Babiše schůzka s prezidentem, který ho už dříve podpořil. Zeman uvedl, že by současného premiéra pověřil sestavením vlády znovu a v demisi by Babiš mohl zemi dál vést měsíce.


Babiš ani po sobotních demonstracích nehodlá odstoupit. Pokud by jeho vládě Sněmovna vyslovila nedůvěru, přijal by nabídku prezidenta, aby sestavil i další kabinet. Popřel, že by syna nechal odvézt do ciziny kvůli kauze Čapí hnízdo, v níž jsou oba obviněni. V televizi Nova v neděli řekl, že jeho syn je stále přesvědčen, že do Ruska a na Ukrajinu odjel nedobrovolně.

 


Současná politická krize začala v pondělí po odvysílání skrytě natočené reportáže s Babišem mladším. Obvinil v ní spolupracovníky svého otce, že ho drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském Krymu anektovaném Ruskem. Premiér podle syna chtěl, aby opustil Česko kvůli případu dotace pro Čapí hnízdo, v němž oba čelí obvinění z dotačního podvodu.


Babiš to odmítl, syn podle něj trpí schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem. Babiš mladší v reakci na to obvinil otce ze lži. Premiér pak o víkendu za synem odletěl do Švýcarska, kde bydlí se svou matkou. Ta po jeho návštěvě nahrála videovzkaz, který odvysílala TV  Nova:

ČTK TN.cz