Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

je rozhodnuto

KSČM povede Vojtěch Filip! Post místopředsedy obsadí tři lidé

Komunistickou stranu Čech a Moravy nadále povede Vojtěch Filip. Ve druhém kole tajné volby mu delegáti sjezdu KSČM dali přednost před místopředsedou Josefem Skálou. Novými místopředsedy se stali europoslankyně Kateřina Konečná, poslanec Stanislav Grospič a právník Václav Ort. Vedení komunistické strany opustili Josef Skála a Jiří Dolejš.

V prvním kole volby delegáti předsedu nevybrali. Filip v něm dostal 110 hlasů, Skála o pět méně. Z prvního kola nepostoupila mimo jiné rovněž favorizovaná europoslankyně Kateřina Konečná, pro niž odevzdalo hlas 79 delegátů.

 

O vítězství Vojtěcha Filipa v boji o post předsedy KSČM nakonec rozhodlo pouhých dvacet hlasů. Zatímco současného šéfa strany volilo 165 delegátů, místopředseda Josef Skála dostal hlasů 145.

 

Skála vzhledem k těsnému rozdílu hlasů ve druhém kole označil Filipovo vítězství za symbolické, svůj výsledek za nějakou velkou prohru nepokládá. Skála taky připomněl, že v prvním kole dopadli oba kandidáti téměř stejně a nějaké "válcování" by podle něho byla špatná taktika. "Musíme hledat cestu, jak táhnout za jeden provaz," dodal.

 

Třiašedesátiletý Filip stojí v čele komunistů od října 2005, v roce 2016 na volebním sjezdu v Praze získal čtyřletý mandát, po prohře KSČM ve sněmovních volbách dal ale loni na podzim funkci k dispozici. Kritice čelil i dříve. Předloni byl zvolen v prvním kole, když dostal 203 z 353 platných hlasů. Jeho tehdejšího vyzyvatele Skálu tehdy volilo 150 delegátů. Už před pěti lety v Liberci musel Filip pro vítězství absolvovat stejně jako letos dvě volební kola.

 

 

 

Podle kuloárových informací bude sjezd zřejmě ještě hlasovat o tom, zda zkrátí mandát vedení na dva roky. Filip na tiskové konferenci řekl, že předpokládá, že by se další sjezd měl sejít v roce 2020.

 

"Těžko mne někdo předělá," uvedl Filip na dotaz, zda kvůli kritice, kterou na sjezdu slyšel, změní fungování strany. Dodal, že nikdy neprosazuje vlastní názory, ale zásadně jen usnesení kolektivních orgánů strany.

 

V souvislosti s další rolí komunistů v jednáních o nové vládě uvedl, že KSČM bude pokračovat v jednáních s hnutím ANO, do kterých se znovu zapojí i ČSSD. Filip zopakoval, že by měla začít trojstranná jednání a že komunisté budou mít i personální požadavky. "Musíme jasně dbát na to, aby strany nenominovaly na určitá místa lidi, kteří představují konflikt," uvedl. Už dříve kritizoval vedení ministerstev průmyslu a obchodu, zahraničí a obrany.

 

Skála, který představuje radikálnější křídlo KSČM, doufá, že delegáty přesvědčí, aby vyjednávání o vládě KSČM vedla více cestou veřejného dialogu. Lidé se podle něho musí dozvědět, co KSČM po ANO žádá. "Musíme se opřít o většinové veřejné mínění a touto cestou tlačit na vítěze voleb," uvedl.

 

 

Místopředsedové jsou tři

 

Místopředsedy KSČM se stali nově europoslankyně Kateřina Konečná, poslanec Stanislav Grospič a právník a podnikatel Václav Ort. Dosud měla KSČM dva řadové místopředsedy. Sjezd rozhodl, že nyní budou tři. Vedení komunistické strany opustili Josef Skála a Jiří Dolejš.

 

Konečnou delegáti zvolili už v prvním kole volby, získala v něm 188 hlasů. Bude mít na starosti evropské záležitosti a občanský sektor. Ve volbě předsedy KSČM Konečná před tím neuspěla.

 

Grospič, v jehož kompetenci bude odborné zázemí, ideová práce a propaganda, porazil ve druhém kole dosavadního místopředsedu a neúspěšného kandidáta na předsedu Skálu. Grospiče volilo 155 delegátů, Skálu o osm méně.

 

O ekonomiku a hospodářskou činnost se bude v KSČM starat Ort, jemuž dali delegáti přednost ve druhém kole před poslankyní Miloslavou Vostrou. Ort dostal 193 hlasů, což je nejvyšší počet, který některý z kandidátů na sjezdu získal. Vostrou volilo 108 delegátů.

 

Opětovně zvolený předseda KSČM Vojtěch Filip už po svém zvolení oznámil, že Konečnou a Grospiče do stranického vedení chce. Jmenoval i Vostrou, která se do předsednictva nedostala podobně jako další Filipem preferovaný kandidát Filip Zachariáš. Funkci prvního místopředsedy obhájil Petr Šimůnek, který nepatřil k Filipovým favoritům. Šimůnek se bude starat o řízení strany, regionální a komunální politiku a volby.

ČTK/ lud TN.cz