Nový zákon

Končí daň z nabytí nemovitosti. Může to zahýbat trhem s realitami

Háta Sassmannová
Háta Sassmannová
Publikováno 26. 9. 2020
Téma:

V sobotu vstupuje v účinnost zákon, který ruší daň z nabytí nemovitých věcí. Povinnost platit daň zaniká zpětně od prvního prosince loňského roku. Zkrátka nepřijdou ani ti, kteří daň už zaplatili.

Čtyři procenta z ceny koupené nemovitosti, které musel kupující zaplatit, mu nyní zůstanou v kapse. Zákon, který daň z nabytí nemovitosti ruší, vešel v účinnost v sobotu. "Jsou to všichni poplatníci, kteří vložili nemovitost do konce prosince roku 2019 a později,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

 

Změna se týká i těch, kteří daň už zaplatili. Zpětně mohou požádat finanční úřad o její vrácení. Žádosti je možné podávat od pondělí, na vrácení peněz má finanční správa třicetidenní lhůtu. A se žádostí nemusíte spěchat.

 

"Je to úplně jednoduchá žádost, žádám o vrácení daně z nabytí nemovitých věcí. Z hlediska daňového řádu je možné ten přeplatek vrátit do šesti let,“ dodala ministryně Schillerová.

 

 

Podle ekonomů zrušení daně z nabytí nemovitosti zahýbá trhem s realitami. Mohly by prý zlevnit. "Ta daň nebude navyšovat už cenu těch nemovitostí. Jsou to čtyři procenta, což v případě nemovitostí za miliony mohou být třeba statisíce korun,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

 

Poslanecká sněmovna schválila zákon v polovině září, o tři dny později ho podepsal prezident. Ministryně financí Alena Schillerová původně chtěla, aby společně s daní zanikla možnost odečítat zaplacené úroky z úvěru na bydlení od základu daně z příjmů. To ale dolní komorou parlamentu neprošlo.

 

 

Do státní kasy ročně z daně z nemovitosti přiteklo asi 13 miliard korun. Strany napříč politickým spektrem se jí pokoušely zrušit opakovaně. Naposledy to v minulém roce navrhoval Senát.

jh TN.cz