způsobuje neplodnost

Koně v ohrožení: Zavlekli do Česka nakažlivou pohlavní nemoc!

Divocí koně
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Poprvé po osmi letech byl v Česku potvrzen výskyt nakažlivého onemocnění pohlavních orgánů koní. Veterináři jej diagnostikovali u plemenného hřebce při preventivním vyšetření v průběhu února. Onemocnění není přenosné na člověka.

Nákaza zvaná nakažlivý zánět dělohy koní není přenosná pouze na klisny, jak by možná napovídal její název, ale také na hřebce. Právě u plemenného hřebce byla při preventivním vyšetření, provedeném ve Státním veterinárním ústavu Praha, nákaza v průběhu února diagnostikována. Státní veterinární správa (SVS) proto upozorňuje chovatele koní na důležitost preventivních vyšetření a na dodržování hygienických pravidel při ošetřování koní.

 

Původcem onemocnění je Taylorella equigenitalis, nepohyblivá, ve vnějším prostředí málo odolná bakterie, kterou lze zlikvidovat běžnou desinfekcí. "K přenosu dochází při pohlavním styku mezi nakaženými jedinci, je však možný i pasivní přenos kontaminovanými nástroji a pomůckami při ošetřování zvířat," upozorňuje mluvčí SVS Petr Pejchal.

 

Příznaky onemocnění jsou patrné hlavně u klisen, u kterých se druhý až třetí den po infekci objevuje výtok z pohlavních orgánů. Často se však žádné příznaky neobjeví, ale dochází k dočasné neplodnosti a potratům. U hřebců většinou infekce probíhá bez příznaků a stávají se šiřiteli onemocnění. Původce přežívá v pohlavních orgánech klisen a hřebců i delší dobu, přičemž nedochází k postižení celkového zdravotního stavu.

 

 

"SVS upozorňuje chovatele koní na důležitost provádění pravidelných preventivních vyšetření, na nezbytnost pečlivého dodržování pravidel odběru a transportu vzorků do laboratoře, aby nemohlo dojít k falešně negativním výsledkům. Zároveň je třeba dodržovat zásady přesunů koní mezi chovateli a hygienická pravidla při ošetřování koní, aby se zabránilo pasivnímu přenosu infekce," nabádá Pejchal.

mom TN.cz