noční obloha

Konec hvězdných vlaků na nebi? Příští satelity Starlink budou vidět méně

Satelity Starlink krátce po vypuštění na hvězdném nebi
Zdroj: Profimedia
Martin Klícha
Martin Klícha
1.5. 2020 5:50
Téma:

Po celém světě budí velkou pozornost síť Starlink, i na nebi v Česku se objevovaly "hvězdné vlaky", které jsou velmi snadno viditelné pouhým okem. Astronomům a dalším přidělávají velké vrásky. Společnost SpaceX pracuje na tom, aby se viditelnost satelitů snížila, už příští várku čekají velké změny.

Mnoho lidí vyráží krátce po vypuštění čerstvé várky 60 satelitů sítě Starlink pozorovat poměrně nový jev, na nebi jsou totiž satelity vidět i jen očima do chvíle, než vystoupají do určité výšky. Hned po startu navíc letí těsně za sebou a tvoří několik jasných bodů v jedné lince. Vypadají tak jako vlaky hvězd na nebi.

 

Společnost SpaceX se chystá provozovat těchto satelitů až 12 tisíc, což výrazně promění noční oblohu tak, jak ji známe. I když satelity nebudou na orbitě po většinu času vidět pouhým okem, práci astronomů to výrazně zhoršuje, průlet satelitů totiž může zakrývat pozorované objekty.

 

Kvůli omezení vlivu se společnost snaží satelity neustále upravovat, v minulosti například vypustila tmavší satelit, který měl snížit odrazivost. Nyní přichází s dalšími novinkami.

 

Družice Starlink při focení komety C2019 Y4 ATLAS:

 

Například pracuje s natočením solárních panelů už během fáze stoupání. Další novinkou je speciální sluneční clona, kterou by měly obsahovat satelity v příští várce. Oba kroky by měly snížit viditelnost satelitů, udělat je tak, aby nebyly na obloze vidět, ale zatím nejde.

 

 

Nejvýraznější i nadále budou ve fázi, kdy po vypuštění stoupají na své pozice, fungovat mají ve výšce 550 kilometrů, i když možná nebudou už tak výrazné, "hvězdné vlaky" i nadále vidět budou.

 

Družice Starlink nad Českem:

TN.cz