Bitva o Rakká

Konec ISIS se blíží! Spojenci pronikli do jeho hlavní bašty

Téma:

Islámský stát dostal velkou ránu! Spojenými státy podporované Syrské demokratické síly prolomily jeho obranu a pronikly do historické čtvrti města Rakká, hlavní bašty samozvaného chalífátu. ISIS hrozí, že ztratí svůj nejdůležitější opěrný bod v Sýrii.

Syrským povstalcům se podařilo prolomit obranu Islámského státu a na dvou místech probourat starodávnou zeď, která obklopuje historické jádro Rakky. Islámský stát využíval historickou zeď jako opěrný bod a místa, kde zeď už byla přerušená, zaminoval.

 

Američané ale leteckými útoky svým syrským spojencům pomohli prorazit zeď na jiných místech. Podle amerického velitelství pro Blízký východ (CENTCOM) vytvořili syrští povstalci dva 25metrové průlomy v 2,5 km dlouhém historickém opevnění. Cílem bylo zeď co nejméně poničit.

 

"Na rozdíl od ISIS, který schválně zničil historické památky v Palmyře nebo mešitu Al-Nuri a využívá místa jako historické opevnění, nemocnice, školy či mešity coby úložiště zbraní a opěrné body, koaliční vojska vyvíjejí velkou snahu, aby ochránily civilisty a zachovaly tato místa pro příští generace," řekl mluvčí Američany vedené koalice plukovník Ryan Dillon.

 

 

Ta nejtěžší část operace na syrské bojovníky zatím teprve čeká. Historické jádro hlavního opěrného bodu ISIS má podle BBC bránit až 4 tisíce džihádistů. Ty koalice syrských bojovníků a Kurdů minulý týden obklíčila. Z města není úniku a ISIS nemá kudy džihádistům dopravit další posily. Ve městě se ale tísní také 100 tisíc civilistů, které džihádisté využívají jako živé štíty.

 

Pozice Islámského státu se hroutí také v druhé důležité bitvě. Irácká armáda už osvobodila většinu druhého největšího města v zemi Mosulu. Islamisté se skrývají v posledních čtvrtích starého města, které irácká armáda ulici po ulici dobývá.
 

vbo TN.cz