u jednoho stolu

Konec krize ve Venezuele? V Norsku jednají zástupci obou stran

Guaido a Maduro
Zdroj: Profimedia
Juan Guaido a Nicolas Maduro
Téma:

Zástupci venezuelského režimu i opozice se sešli v Norsku a jednají o budoucnosti země. Uvedl to venezuelský velvyslanec. K rozhovorům se obě strany uchýlily poté, co se ani po opakovaných výzvách nenechala venezuelská armáda zviklat v oddanosti prezidentu Nicolasovi Madurovi.

“Ano, vedou se rozhovory mezi venezuelskou vládou a demokratickými skupinami opozice,“ sdělil podle agentury Reuters ve čtvrtek venezuelský velvyslanec při OSN Jorge Valero. Odmítl vliv Spojených států na rozhovory.


Rozhovory přišly na řadu poté, co lídr opozice Juan Guaido vyzval venezuelskou armádu, jejíž podpoře se Maduro dlouhodobě těší, k povstání. K tomu mělo dojít 30. dubna. Nic takového se ovšem nestalo a armáda je nadále věrná prezidentovi.


“Podporujeme obě strany, aby se shodly na mírovém řešení celé situace a předešly další eskalaci,“ sdělilo norské ministerstvo zahraničí. Rozhovory podporují i Spojené státy, které se staví na stranu opozice.
 

 

Venezuela se potýká s vážnou krizí. V zemí je vysoká inflace a její obyvatelé mají problém si zajistit základní životní potřeby. Částé jsou i výpadky dodávek energií, které ohrožují i ekonomiku.

rod TN.cz