Boeing 747

Konec legendy. Boeing oznámil ukončení výroby ikonického jumba

Boeing 747
Zdroj: Profimedia
Boeing 747
Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Publikováno 29. 7. 2020
Téma:

Americký výrobce letadel Boeing oznámil termín, kdy přestane vyrábět legendární Boeing 747 přezdívaný Jumbo Jet. Letadlu se říká také "královna nebes". Bylo prvním tzv. širokotrupým letadlem, kde kabinu pro cestující dělí dvě uličky. Boeing stroj přestane vyrábět za dva roky.

O konci výroby legendárního modelu se dlouho spekulovalo, teď jej oznámil výkonný ředitel a prezident Boeingu Dave Calhoun v dopise zaměstnancům.

 

"Vzhledem k současnému vývoji trhu a vyhlídkám, dokončíme výrobu ikonického boeingu 747 v roce 2022. Náš závazek vůči zákazníkům neskončí s poslední dodávkou, budeme dál podporovat provoz 747,“ napsal Calhoun. Oznámil také snížení tempa výroby dalších modelů.

 

Boeing 747 poprvé vzlétl 9. února 1969. Za více než 50 let se vyrobilo přes 1 500 strojů. Letadlo díky vyšší kapacitě a také doletu než předchozí stroje, umožnilo otevřít stovky nových linek.

 

Boeing jej vyráběl v několika verzích, charakteristický byl ale hrb, kdy pilotní kabina a zpravidla také několik sedaček vyšších cestovních tříd, byly umístěny v horním patře. U nejstarších modelů byl na místo sedaček nahoře třeba bar.

 

O budoucnosti letadla se dlouho spekulovalo, Boeing měl v poslední době objednávky jen na nákladní verzi stroje. Nejnovější model 747-8i si ve verzi pro cestující objednaly jen tři společnosti – Lufthansa, Korean Air a Air China. Společnosti upřednostňují menší a ekonomičtější stroje se dvěma motory. Jedním z posledních zákazníků bude americké letectvo, které dostane dva stroje, ty nahradí v roli prezidentského speciálu Air Force One starší boeingy 747-200, které plní tuto roli od 90. let.

 

 

Pro starší modely 747-400 byl poslední ránou koronavirus a propad poptávky po cestování. Vyřazení jumb urychlily třeba British Airways, australský Qantas či nizozemské KLM. Naopak v permanenci jsou u nákladních dopravců.

 

Konkurenční Airbus už před krizí způsobenou koronavirem oznámil ukončení výroby modelu A380, který je ještě větší, než boeing 747. Airbus pro svůj model, který začal létat v roce 2005, získal jen 251 objednávek. Většina strojů je dnes kvůli poklesu poptávky na zemi.
 

Reportáž o vyřazení boeingů 747 společností British Airways:

Související témata:
TN.cz