Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

hlasujte jste pro zrušení?

Konec letního času: Europoslanci mají rozhodnout dnes! ANKETA

Změna na letní čas
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační foto

Evropský parlament se ve čtvrtek na planetárním zasedání ve Štrasburku bude zabývat návrhem na zrušení střídání zimního a letního času. Pokud ho schválí většina poslanců, vyzvou europoslanci Evropskou komisi k tomu, aby příslušný předpis upravila.

Anketa

Jste pro zrušení střídání letního a zimního času?

Hlasovalo 6419 lidí.
V čele osmdesátičlenné skupiny, která bojuje za zrušení letního času, stojí český europoslanec Pavel Svoboda. Zástupci parlamentu se odvolávají zejména na možné negativní dopady změn času - a to hlavně v oblasti zdraví.

 

Na tento problém už dříve upozornila Výzkumná služba Evropského parlamentu, podle které jsou hlavní přínosy přechodu na letní čas (mimo jiné třeba úspory za topení a svícení) minimální.

 

 

"Několik zemí už vyjádřilo zájem střídání času ukončit, například Finsko, Polsko nebo Estonsko. Ale musí to být změna napříč Evropskou unií. Je to pomalý proces, ale naštěstí to budeme probírat na plenárním zasedání ve Štrasburku," řekl webu Newstalk irský europoslanec Sean Kelly.

 

Poslance Evropského parlamentu o ukončení střídání časů už žádalo několik občanských iniciativ a poslanci také dostali několik petic. Problematikou se zabýval Výbor pro dopravu a cestovní ruch, který připravil usnesení navrhující ukončení střídání letního a zimního času.

lud TN.cz