Koronavirová krize

Po 67 dnech končí nouzový stav! Roušky ale budeme nosit i nadále

Lucie Staničková
Lucie Staničková
Publikováno 17. 5. 2020
Téma:

Neděle 17. května je posledním dnem nouzového stavu v České republice. Ten vláda poprvé vyhlásila kvůli epidemii koronaviru 12. března. Přestože po 67 dnech skončí, pro občany Česka se toho moc nezmění.

Některá opatření, která by musela s koncem nouzového stavu také skončit, budou však platit i nadále. Vláda totiž v pondělí schválila, že jednotlivá omezení přejdou do kompetence ministerstva zdravotnictví.

 

Opatření tak budou i nadále platit podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Dosud jednotlivá omezení vyhlašoval Ústřední krizový štáb.

 

"Od pondělí 18. května překlápíme krizová opatření vlády, podle krizového zákona, do mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví dle zákona o ochraně veřejného zdraví. Na jeho základě budeme zbytkové provozy regulovat do 25. května, uvedl pro Radiožurnál ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

 

 

Až do 25. května tak zůstane omezený například provoz vnitřních prostor restaurací nebo botanických a zoologických zahrad. Zavřené budou také hotely a ubytovny. Nebude možné využívat ani sauny. Podrobný přehled toho, co vše se od 25. května změní naleznete zde.

 

Ještě přibližně týden zůstane povinné také nošení roušek na veřejnosti. Ty budou moci lidé odložit po 25. květnu za předpokladu, že budou dodržovat rozestupy minimálně dva metry. Roušky však zůstanou povinné v uzavřených prostorách a v MHD.

 

Kabinet v pondělí souhlasil také s tím, že ministerstvo zdravotnictví bude i nadále regulovat provoz škol a omezovat konání hromadných akcí, restaurací nebo ubytovacích služeb.

 

 

Vláda zároveň schválila také návrh ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), díky kterému došlo k prodloužení dočasného znovuzavedení ochrany vnitřních hranic státu. Kontroly na hranicích tak budou podle informací, které na webu zveřejnilo ministerstvo vnitra, platit do 13. června.

 

Resort na svém twitteru zároveň informoval, že režim na hranicích zůstává stejný i po skončení nouzového stavu. "Hranice je možné překračovat pouze na vybraných přechodech. O otevření dalších nebo o případném rozvolnění kontrol musí rozhodnout vláda," píše.

 

Přehled vybraných hraničních přechodů, na kterých je možné překračovat hranice, naleznete zde.

 

Jak Čechy zasáhlo vyhlášení nouzového stavu? Více v průzkumu TV NOVA:

 

Kam nás v létě pustí na dovolenou do zahraničí? Zjistěte to v následující reportáži:

TN.cz