Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Příspěvek na bydlení

Konec obchodníků s chudobou! Ministerstvo chce změnu dávek

Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo podrobný způsob, jakým chce předělat dávky na bydlení. Celý postup shrnulo do šesti bodů, z nichž bude vycházet. Cílem je zjednodušení systému, omezení zneužívání dávek a obrana před obchodníky s chudobou.

“Více než 90 procent nepojistných dávek jde rodinám s dětmi, seniorům a zdravotně postiženým. Pokud má být cílem revize dávkového systému především úspora a zamezení zneužívání pomoci státu, vidím prostor zejména u dávek na bydlení,” vysvětlila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.


Na jednání se sešli ministryně páce a pro místní rozvoj, poslanci, senátoři, zástupci samospráv a odborníci. Při jednání se shodli, že klíčovým je příprava zákona o dostupném bydlení. Ten je podle ministerstva práce nezbytným pro státní systémovou podporu bydlení. Na toto téma plánuje ministerstvo i další setkání.


Ministerstvo při změnách dávek na bydlení vychází z následujících šesti východisek:


Zjednodušení systému dávek na bydlení


Příspěvek na bydlení bude možné poskytnout pouze do zkolaudovaných bytů a doplatek na bydlení jen do nebytových prostor.

 


Aktivizace jako předpoklad výplaty dávek v hmotné nouzi


Dávky budou v některých případech vázané na aktivní účast příjemců v sociální práci. To platí například pro dlouhodobě nezaměstnané či ty, kteří se opakovaně dopustili přestupku proti občanskému soužití.


Dávka pouze do obyvatelných bytů


Ministerstvo chce zavést minimální technické a hygienické standardy u bytů. Neobyvatelné byty by nárok na dávky neměly.


Dávky jen pro osoby, které fakticky užívají bydlení


Ministerstvo chce vymezit okruh společně posuzovaných osob u příspěvku na bydlení. Tím lépe posoudí skutečné soužití osob a vyživovací povinnosti v rámci rodiny. Plánuje také adresnější vyplácení dávky.

 

 

Dávky pouze pro nemajetné osoby


Při vlastnictví více bytů by nárok na dávku pominul. U příspěvku na bydlení chce ministerstvo zavést omezený test majetku.


Spravedlivější nastavení výše uznatelných nákladů na bydlení


U nájemného je podle ministerstva třeba vycházet z údajů hodnotové mapy nájemného, která má zahrnut skutečnou výši nájemného v obcích. U služeb a energií bude ministerstvo vycházet z normovaných spotřeb na osobu nebo dle plochy a reálných cen dodavatelů.
 

rod TN.cz