Nominační zákon

Konec politických trafik? Nový zákon podle kritiků stejně nepomůže!

Klára Pospíšilová
Klára Pospíšilová
Aktualizováno 20:42
27.9. 2019 20:02
Téma:

Poslanci v pátek schválili nominační zákon. Do budoucna by měl zamezit takzvaným trafikám ve státních podnicích. Jinak řečeno - jde o lukrativní místa získaná výměnou za vstřícný postoj nebo jednoduše za odměnu.

Jenže podle některých opozičních poslanců zákon spíš nahrává tomu, aby se ministři zbavili odpovědnosti za volbu a přitom si dál vybírali své kandidáty.

 

Větší transparentnost při výběrových řízeních na posty ve státních firmách - to je jedním z cílů nominačního zákona. Pro se vyslovilo 119 poslanců. Zákon prošel například díky hlasům ANO, KSČM, sociálních demokratů a dokonce i Pirátů.

 

Kandidáti do státních firem budou muset procházet výběrovým řízením před vládním výborem. Například právě Piráti usilovali o to, aby doporučení pro ministra bylo závazné. To se nakonec nepovedlo.

 

Připomeňte si "trafiky" z minulosti:

 

Občanští demokraté a hnutí SPD se obávají, že nominační zákon bude nahrávat ministrům. "Nově se bude moci ministr schovat za nějaké rozhodnutí komise a nebude mít tím pádem jasnou transparentní odpovědnost," myslí si předseda SPD Tomio Okamura. Podobně mluví i místopředseda ODS Martin Kupka.

 

 

 

Vládní výbor by měl zcela odmítnout kandidáty, kteří nebudou splňovat podmínky. K těm bude patřit trestní bezúhonnost, bezdlužnost, minimální věk 25 let a hlavním kritériem výběru by měla být i odbornost.

 

Zákon bude muset ještě projít Senátem a poté ho dostane k podpisu prezident.

pez TN.cz