Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

plná cena

Konec slev na brýle! Pojišťovny od letošního srpna ruší příspěvek

Téměř všechny zdravotní pojišťovny ukončí proplácení příspěvků na skla i obroučky. Ušetřené stovky milionů korun mají jít na jiné pomůcky. Proplácení bude možné uplatnit pouze ve výjimečných případech.

Pojišťovny hradí obyčejné skleněné čočky a 150 korunami přispívá na obruby. V optice, která má smlouvu se zdravotní pojišťovnou, musí být dostupné i základní brýlové obruby bez doplatku. Poukaz vypsaný očním lékařem lze použít následující tři měsíce.To však od srpna přestane platit pro všechny starší čtrnácti let. Brýle v České republice nosí asi šest milionů lidí. Informace přinesl portál Aktuálně.cz.


"Brýlové obruby budou hrazeny pouze u věkové skupiny do 14 let včetně, u ostatních bude úhrada obrub zrušena. Brýlové čočky budou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění v omezených indikacích," sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.


Pozastavením proplácení peněz na brýle ušetří pojišťovny stamiliony korun. Ty by pak měly jít na jiné příspěvky. "Budou například využity u dětských pacientů, kterým je nově hrazeno oboustranné sluchadlo místo jednoho, či senzor na kontinuální měření glykemie," doplnila Štěpanyová.

 


Ukončení proplácení může mít dopad i na zdravotní stav Čechů. V současnosti je potřeba nejdříve zajít k očnímu lékaři, který poukaz na slevu vystaví. S tím je obyčejně spojené i vyšetření.


"Poté, co příspěvek pojišťoven skončí, dá se předpokládat, že přibude lidí, kteří půjdou pouze k optikovi. Teoreticky tak může dojít ke snížení záchytu jiných očních vad v populaci, například zeleného zákalu - glaukomu," vysvětlil místopředseda České oftalmologické společnosti Jaroslav Karhan.

 


Pojišťovny budou pouze ve výjimečných případech proplácet skla brýlí. "Konkrétně pouze torické plastové čočky nad deset dioptrií, případně takzvané vysokoindexové, ale ty až po schválení revizním lékařem," přiblížil optometrista Jindřich Hanzlíček.


Takových lidí je ovšem naprosté minimum, zastoupení v populaci je asi jedno procento. "Pro přirovnání je to totéž, jako by byla hrazena protéza dolní končetiny pouze osobám s velikostí nohy od 50 a výše," srovnal.

 

I nadále bude ovšem svým klientům na brýle přispívat Oborová zdravotní pojišťovna. "Předpokládáme, že po zrušení příspěvku z veřejného zdravotního pojištění bude možné získat příspěvek na brýle pouze v případě, kdy je člověk pojištěný u Oborové zdravotní pojišťovny. Přispíváme prostřednictvím systému Vitakarta. V něm se našim klientům přičítají body, každému individuálně," sdělil mluvčí pojišťovny Jiří Sochor.

rod tn.cz / ČTK