Drahé bydlení

Konec snu o vlastním bydlení! Rostou i ceny za pronájem bytů

Téma:

Po říjnovém zpřísnění hypotečních podmínek mezi lidmi prudce klesl zájem o vlastní bydlení – a to až o desítky procent. Na hypotéku podle odborníků nedosáhnou hlavně mladé rodiny. Některé z nich o ni žádaly ještě v září, kdy přísnější podmínky neplatily. V současné době přitom stoupají také nájmy. Je tak stále těžší sehnat bydlení za rozumnou cenu.

Vlastní bydlení a neházet peníze takzvaně z okna při platbě za nájem – to je sen nejen mladých Čechů. Jenže ten se řadě z nich rozplynul. Česká národní banka zpřísnila poskytování hypoték od 1. října letošního roku. Využít příznivějších podmínek se tak během léta a podzimu snažily tisíce lidí.


V červenci si pro hypotéku přišlo 7016 lidí. Další měsíc už to bylo téměř osm a půl tisíce. Rekordní počet byl v září – získat hypotéku chtělo 9153 lidí. Po zpřísnění podmínek ale jejich zájem opadl.

 


“V říjnu došlo zhruba k dvacetiprocentnímu poklesu zájmu o nové hypotéky,“ řekl mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. “Za poslední měsíc poklesl zájem o hypotéky přibližně o třicet procent. Například před regulací byl ten zájem obrovský, měli jsme nárůst až padesát procent,“ sdělil mluvčí Unicredit bank Petr Plocek.


Řada ekonomů spekulovala, že právě hůř dostupné hypotéky by mohly znamenat klesající ceny bytů. To se ale podle některých odborníků v nejbližší době nestane.


“V současné době nejsou zatím důvody, aby ceny nějak výrazně padly, protože nabídka nemovitostí je prakticky stále stejná, nebo dokonce nižší, a poptávka se zmenšuje pouze částečně. Výhledově může dojít ke stagnaci cen,“ vysvětlil prezident asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný.

 


“Ty odříznuté domácnosti, které už nedosáhnou na hypotéku, jsou například mladé rodiny s dětmi. Kvůli tomu se zdražuje nájemné. Protože lidé nemají na vlastní bydlení, tak jdou do nájmů. Moc si ale nepolepší, protože musí platit vyšší nájemné,“ popsal ekonom Lukáš Kovanda.


Například nájem bytu o rozloze 80 metrů čtverečních v hlavním městě aktuálně vyjde kolem 25 tisíc korun za měsíc. V Plzni se částka za stejný byt pohybuje kolem 15 tisíc a to stejné třeba i v Hradci Králové. Přitom na jaře se takový byt dal sehnat o několik tisíc korun levněji.
 

Související témata:
Klára Pospíšilová, rod TN.cz