Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.3. 2019 14:59
ochrana trhu

Konec střídání letního a zimního času! Návrh schválili europoslanci

Zimní a letní čas
Zdroj: Profimedia
Ilsutrační foto

Europoslanci v úterý podpořili konec střídání času. Naposledy by si obyvatelé Evropské unie měli přeřídit hodinky v roce 2021. Původně se počítalo s rokem 2019.

Země, které si budou chtít nechat letní čas, končí se střídáním poslední březnovou neděli 2021. Pro ty, kteří se kloní spíše k zimnímu času, vyjde poslední změna na poslední neděli v říjnu.


Pro návrh hlasovalo 410 europoslanců, proti bylo 192 a 51 se nezúčastnilo. Součástí návrhu ale rovněž byl doplněk, podle kterého by se mohlo zrušení střídání času odsunout až o dvanáct měsíců, pokud by se prokázaly negativní dopady na fungování trhu.
 

Původně se mělo ukončit střídání času již v roce 2019, toto datum se ale ukázalo být jako nereálné.

 

 

Zatím se ale lidé musí smířit s hodinovými přechody. Tuto neděli se čas změní na letní, což způsobí problémy v hromadné dopravě. České dráhy vydaly upozornění na zpoždění v mezinárodní a regionální dopravě.


"Cestující, kteří pojedou dálkovým vlakem po změně času, by měli počítat s tím, že noční vlaky budou mít zpoždění řádově desítky minut. České dráhy se budou snažit vzniklé zpoždění snížit například zkrácením pobytu vlaků ve stanicích," sdělil mluvčí Českých drah Petr Pošta.


Aby se zpoždění nočních spojů nepřenášelo dále, České dráhy počítají s tím, že ranní spoje nebudou na ty noční čekat.

 


Změna času bude mít dopad i na takzvaný noční pražský rozjezd. Tyto vlaky za normálních okolností vyjíždí o půl třetí z hlavního nádraží do většiny směrů - do Kolína přes Český Brod i Nymburk, do Kralup nad Vltavou, Mělníka, Kladna-Ostrovce, Berouna přes Řevnice i Rudnou u Prahy, Benešova u Prahy a Čerčan přes Vrané nad Vltavou.


"Tyto vlaky odjedou z pražského hlavního nádraží ve 3:30 nového, letního času. Z tohoto důvodu přijedou do cílových stanic se zpožděním asi 60 minut," doplnil Pošta.


Polohu vlaků si cestující mohou ověřit v mobilní aplikaci Můj vlak, na těchto internetových stránkách nebo na lince Kontaktního centra ČD 221 111 122.
 

 

rod TN.cz