SCHODEK ROZPOČTU

Konec superhrubé mzdy: Takhle si podle Schillerové polepší jednotlivé profese

Alena Schillerová a zrušení superhrubé mzdy
Zdroj: mfcr.cz
Roman Dolejský
Roman Dolejský
13.9. 2020 16:58
Téma:

Ministerstvo financí v sobotu zveřejnilo grafiku s jednotlivými profesemi a jak si polepší při zrušení superhrubé mzdy a změn sazby daně z příjmu. Opozice kritizuje hlavně fakt, že se lidé s malými příjmy si přilepší o pár stokorun, ale státní kasa v celku přijde o desítky miliard bez náhrady.

“Pokud od 1. ledna dojde ke zrušení superhrubé mzdy a jejímu nahrazení 15procentní sazbou z hrubé mzdy, bude to jedno z nejzásadnějších daňových opatření v novodobé historii České republiky. Dotkne se milionů zaměstnanců. Citelně. Podívejte se na některé profese dle odhadu průměrných platů v roce 2020,“ uvedlo ministerstvo financí.


Ministerstvo financí vybralo celkem deset profesí od školního kuchaře až po lékaře. Zatímco kuchaři si poměrně nejvíce polepší, v absolutní hodnotě to při jejich odhadovaném průměrném platu dělá 1 243 korun. Lékaři si sice polepší o necelou třetinu, v konečném důsledku to má být 4 448 korun.

 

 
Některým lidem se navíc průměrné mzdy uváděné ministerstvem financí nepozdávají. "Plat školního kuchaře jste tedy hodně nadsadili," pousmál se jeden z uživatelů Twitteru pod tweetem ministerstva. "Na Ministerstvu financí tvoří grafiky zřejmě stejný autor, který přispívá do časopisu Trnky Brnky," připomněl humoristický časopis administrátor Unie bezpečnostních složek na facebooku.

 

 

Také například u učitelů byl letos v prvním čtvrtletí plat 38 951 korun, ministerstvo uvádí letošní odhad 42 266. Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) zase v červnu odhadoval průměrný výdělek u zdravotní sestry 47 498 korun, zatímco ministerstvo uvádí 49 008.

 

“Když má někdo mzdu 35 až 36 tisíc, tak v čistém vyjádření ročně to bude asi 20 a 21 tisíc korun,“ řekl ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Lukáš Kovanda. Měsíčně je to tedy kolem 1 700 korun.

 

Anketa

Je dobrý nápad snižovat daň z výdělku i na úkor zadlužení státu?

Hlasovalo 6436 lidí.

Zrušením superhrubé mzdy zřejmě státní rozpočet přijde o 74 miliard korun za rok. Ministerstvo financí přitom nemá plán, jak výpadky příjmů státního rozpočtu kompenzovat, což bude mít dopad na rozpočet i v příštích letech.

 

"Ministerstvo financí počítá s tím, že bude tolerovat o něco vyšší dluh. Česká republika i tak bude mít jeden z nejnižší dluhů v Evropské unii. Na to teď ministerstvo tak trochu sází, je to poněkud zvláštní, ale je to tak," dodal Kovanda.

 


“Na úkor schodku umí snižovat daně či zvyšovat výdaje každý nedouk. Míra neodpovědnosti této vlády vůči budoucnosti je bezbřehá. Další slušná slova nenalézám,“ nechal se slyšel poslanec a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP09).
 

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) jednali o zrušení superhrubé mzdy. Podívejte se na reportáž televize Nova:

 

TN.cz