Co nás vyhubí

Konec světa je na obzoru: Těchto hrozeb se vědci nejvíce bojí!

Apokalypsa
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Apokalypsa - ilustrační foto
Téma:

Nová studie, na které se podíleli i vědci z Oxfordské univerzity, popsala největší rizika, kterým lidstvo čelí. Přední odborníci na katastrofy vyčítají představitelům vlád, že dosavadní varování ignorovali a na krizové scénáře se adekvátně nepřipravili.

Za nejaktuálnější hrozby, které mohou už v letošním roce lidstvo postihnout, považují vědci velké pandemie, přírodní i vyvolané biologickými zbraněmi, nebo nukleární válku. Vedle toho ale musí lidstvo také pamatovat na hrozby spojené se změnami klimatu, neúspěšnou snahou počasí ovlivňovat anebo s umělou inteligencí, která může lidstvu rychle přerůst přes hlavu. Tyto hrozby nepovažují vědci sice za aktuální, ale v dlouhodobém horizontu jsou velmi nebezpečné.

 

Podle autorů studie hrozí každému člověku pětkrát větší riziko, že zemře při globální katastrofě, než že zemře při automobilové nehodě. Tradiční hrozby jako výbuch supervulkánu nebo pád meteoritu se v očích vědců umístily až na chvostu možných rizik.

 

Zpráva se zabývala zhodnocením potenciálních katastrof, které by vedly ke smrti více než 10 % světové populace, tedy nějakých 740 milionů lidí.

 

"Doufám, že zveřejnění naší publikace prohloubí pochopení rizik globální katastrofy a že naše názory padnou na úrodnou půdu, co se týče debat a návrhů toho, jak bychom mohli vyvinout lepší způsoby, jak tato rizika adekvátně kontrolovat," uvedl Laszlo Szombatfalvy, zakladatel iniciativy Global Challenges Foundation, která studii vypracovala.

 

 

"Zpráva vyzývá mezinárodní společenství, aby zlepšilo plánování pro případ pandemie a prošetřilo případné hrozby, které plynou z rozvoje umělé inteligence a biotechnologií. Dále musíme pokračovat ve snižování počtu jaderných zbraní," citoval list Daily Mirror Sebastiana Farquhara, ředitele organizace Global Priorities Project, která společně s Oxfordskou univerzitou na studii pracovala.

 

"Je opravdu důležité si uvědomit, že tahle rizika se nezastaví na hranicích, aby počkala, než jim zkontrolujete pas. Ve své povaze jsou skutečně globální!" varuje Farquhar.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

TOHLE NIKDO NEČEKAL: Vědci zjistili, kdy skončí vesmír! Máme důvod k panice?

DĚSIVÉ PROROCTVÍ: Co předpověděl Nostradamus lidstvu? Jeho vize se plní

 

Související témata:
vbo TN.cz