BUDOUCNOST POHŘEBNICTVÍ

Konec těžkopádným náhrobkům! Z těl nebožtíků má vyrůst krásný les

Roman Dolejský
Roman Dolejský
9.2. 2020 5:50
Téma:

Žeh vám nevyhovuje a rakev vám přijde příliš staromódní? Italská společnost přišla s budoucností v pohřbívání! Místo chladných náhrobků bude stráž nad lidským tělem držet statný strom.

Konec života jako nový začátek. Italský projekt Capsula Mundi přišel s novým pohledem na posmrtné uchování lidského těla. To má být umístěné do kapsuly vejčitého tvaru z přírodně rozložitelného materiálu v poloze nenarozeného plodu a následně umístěné do země. Nad kapsulí bude zasazený strom, který si budoucí nebožtík vybere ještě za života.

 

Schránka s tělem tak bude symbolicky představovat semínko nového stromku. Budoucí hřbitovy v představách tvůrcí vytvoří místo záplavy chladných náhrobků živý les.

Anketa

Nechali byste se pohřbít v kapsuli pod stromem?

Hlasovalo 1761 lidí.

"Na výrobu rakve je potřeba pokácet strom, rakve mají navíc krátký existenční cyklus a velký environmentální dopad. Takový strom roste 10 až 40 let. Chceme raději stromy sázet, než je kácet," uvádí tvůrci projektu na svých stránkách.


Kapsule se časem zcela rozloží i s tělem. Jako součást přírodního cyklu tak poskytne živiny celému lesnímu hřbitovu. "Pouzdro je vyrobené z bio polymerů. Naše produkční technika se zakládá na ruční práci, takže každá Capsula Mundi je unikátní," popsal designér Raoul Bretzel, který je spolu s Annou Citelliovou tvůrcem projektu.

 


Kapsule nejsou určené jen pro lidská těla, na e-shopu projektu již lze nalézt kapsule na lidský popel i s návodem, jak pohřeb uskutečnit. Urnovitá kapsule s výškou 29 centimetrů vyjde na 457 dolarů, což je necelých 10 400 korun. Pak už stačí dokoupit jen odpovídající stromek a je to.
 

Projekt se zatím potýká s legislativou. Zatímco urny nejsou až tak velkým problémem, umístění těla do větších kapsulí naráží na italské i jiné evropské zákony o pohřebnictví a zatím tak zůstavají pouze v představách tvůrců.

 

GALERIE: Capsula Mundi

1
/
15
Zdroj: Capsula Mundi
Capsula Mundi - 2

 

Související témata:
TN.cz