Návrh TOP 09

Konec tištěných fotek: Na řidičák dostanete snímek z občanky

Žádost o řidičský průkaz se zjednoduší. Bude možné o něj žádat na jakémkoliv úřadě, nejen v místě trvalého bydliště. Nebudete už také muset přikládat papírovou fotografii. S návrhem novely zákona přišli poslanci TOP 09 a STAN.

Pokud chcete řidičák, musíte o něj pořádat v místě trvalého bydliště a na úřad donést pasovou fotku. A to i přesto, že na občanský průkaz vás vyfotí přímo úřednice. Aby vás poté ve vedlejší místnosti jiná pracovnice žádala o vytištěnou fotografii, připadá i poslancům směšné.

 

"Na nesprávný postup jsme upozorňovali různá ministerstva, bohužel jsme se nedočkali řešení, a proto jsme se rozhodli, že novelu podáme sami," uvedla Věra Kovářová ze STAN. Spolu s poslaneckým klubem TOP 09 tak podali návrh novely zákona o provozu na pozemních komunikacích.

 

Nově by bylo možné žádat o průkaz na jakémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností, nejen v místě trvalého bydliště. K žádosti byste navíc nemuseli přikládat fotku, úřady by využily vaše digitální snímky, které už v systému mají.

 

 

Novinka měla původně platit už od letošního února, ministerstvo vnitra a dopravy ale nedokázala novinku připravit. Používání fotografií z digitálního archivu se proto vyškrtlo ze zákona, který zákonodárci schvalovali v prosinci.

 

Ministr dopravy Ťok i jeho kolega z vnitra Chovanec ale tvrdí, že na zavedení úprav dále pracují a systém sdílení už mají nachystané. "Myslím, že by to mohlo být zavedeno do roka," řekl ministr Dan Ťok portálu Aktuálně.cz.
 

epa TN.cz