čipování

Konec týrání psů v množírnách! Postaví se za ně nový zákon

Zbité štěně
Zdroj: facebook.com
Zákon bude chránit týrané psy (ilustrační foto)
Téma:

Povinné čipování a centrální registr psů, s tím počítá návrh zákona, který v tomto týdnu představili poslanci a ochránci zvířat. Podle nich by mohl pomoci i psům, kteří žijí v otřesných podmínkách v tzv. množírnách, kterých je po celém Česku velké množství.

Každý pes bude muset mít elektronický čip, na kterém budou informace o jeho majiteli. To bude platit, pokud Parlament schválí zákon, na kterém kromě ochránců zvířat pracovali třeba i kynologové.

 

Čip by sloužil nejenom k tomu, že by bylo možné zaběhnutého psa bez problému vrátit majiteli, ale vypátrání majitele by bylo snadnější i v případech, kdy by šlo o týrané zvíře. O návrhu zákona informoval Český rozhlas.

 

 

Zákon by pomohl především psům, kteří jsou drženi a týráni v množírnách. Čip by totiž okamžitě odhalil, odkud pes pochází. Stojí mezi 200 a 400 korunami a aplikovali by ho veterináři. Každý očipovaný pes by byl zapsán do centrálního registru psů. Čipování by se týkalo jen štěňat, protože tvůrci zákona chápou neochotu některých lidí nechat své stávající psy čipovat.

 

Množírny jsou v Česku velmi rozšířené, a to především kvůli tomu, že velkochovy psů jsou u nás legální. Většina psů z českých množíren putuje do zahraničí a pro překupníky je to zlatý důl. Psy přitom často žijí v otřesných podmínkách, feny bývají až příliš často březí a štěňata jsou odebírána příliš brzy. Následky si s sebou zvíře nese celý život.

 

Pokud poslanci zákon schválí a začne platit, bude pro pejskaře čipování povinné. Pokud by majitel své zvíře očipovat nenechal, dopustil by se přestupku, za který by mu byl uložen peněžitý trest.
 

Související témata:
mom TN.cz