AFRIKA

Konec útočiště celebrit! Kvůli covidu zakázala vláda cesty do Zanzibaru

Filip Pultar
Filip Pultar
25.2. 2021 21:07
Téma:

V Česku se potvrdil první případ jihoafrické mutace koronaviru. A nově i kvůli tomu přišlo další opatření, od půlnoci ze čtvrtku na pátek nesmí Češi cestovat do Brazílie, Jihoafrické republiky, nebo Zanzibaru. Přitom africký ostrov se v posledních měsících stal dovolenkovým rájem Čechů. A pravděpodobně právě odtud se k nám zmutovaný vir dostal.

Nádherné pláže, sluníčko, nízké ceny a také téměř žádná protiepidemická opatření, ani karanténa po příletu. Lákadlo pro tisíce Čechů, kteří ze Zanzibaru udělali naprostý hit letošní zimy.
"Aktuálně máme na Zanzibaru 50 klientů a dalších 250 se tam chystalo v průběhu března," vyložila mluvčí Čedoku Eva Němečková.


Relaxovaly tam známé tváře, jako jsou například Nela Boudová, Jakub Štáfek, Míša Nosková nebo Natálie a Šárka Grossovy. "Užily jsme si to, letěly jsme v době, kdy testy nebyly potřeba, ale my jsme si je nechaly udělat pří příletu, před odletem, po návratu a pak ještě po pěti dnech znovu," popsala Šárka Grossová.


Se Zanzibarem i dalšími státy je od pátku konec. Nejméně do 11. dubna platí zákaz jezdit do zemí s extrémním rizikem nákazy onemocněním covid-19 způsobeného novými mutacemi.

 


"Já jsem v Keni, tady je 120 pozitivních na 50 milionů obyvatel, není tady ani jeden případ jihoafrické mutace. Každý, kdo sem vstupuje, musí být negativně testovaný," řekl mluvčí Asociace cestovních kanceláří (ACK ČR) Jan Papež.


Zato v Tanzánii, pod kterou spadá i Zanzibar, je situace úplně jiná, existuje tam jen jedna laboratoř na vyhodnocení testů. Na výsledky se čeká dlouho. "Začal tu fungovat černý trh s falzifikáty negativních testů," prohlásil český konzul v Keni Adam Piňos.


Dva české turisty dokonce při návratu ze Zanzibaru odmítli při přestupu v Nairobi pustit do letadla bez nového testu. Ten u jednoho z nich virus potvrdil.
 

rod TN.cz