Alternativní příjem

Konec vysílání v DVB-T se blíží. Takto nepřijdete o oblíbené programy

Dominika Janochová
Dominika Janochová, Jaroslav Brousil
22.10. 2019 21:12
Téma:

Na konci listopadu začne na základě evropské dohody proces vypínání současného vysílacího formátu pozemního vysílání DVB-T. Diváků televize Nova, kteří využívají klasickou anténu, se změna dotkne až na začátku příštího roku. Spousta lidí řeší přechod na nový formát vysílání nákupem nového televizoru. Na změnu se přitom dá připravit i jinými způsoby.

Televize a set top boxy – ty v posledních týdnech mizí z českých prodejen ve velkém. V některých obchodech s elektronikou evidují několikanásobně zvýšený zájem.

 

"Při meziročním srovnání říjen 2018 versus říjen 2019 vzrostl počet prodaných televizí o 60 procent, u set top boxů to je dokonce pětinásobně," upozornila mluvčí prodejen elektroniky Alza.cz Patricie Šedivá.

 

Potvrzuje to i vedoucí prodejny Datart Tomáš Křepelka. "Nákup televizí se několikanásobně zvýšil, protože vnímají tu změnu tak, že budou potřebovat nový přístroj, případně to řeší formou set top boxů u nějakých těch levnějších variant," vysvětlil Křepelka.

 

"Chci koupit novou televizi, protože čekám, že bude změna toho signálu za dva měsíce," řekl muž oslovený v anketě TV Nova. "Stojí to určitě víc peněz, ale zase po deseti letech si myslím, že je rozumný tu televizi vyměnit," dodala v anketě oslovená žena.

 

 

Na změnu se ale dá připravit i prostřednictvím poskytovatelů alternativního příjmu televize. "Vedle set top boxu a nové televize jsou možností kabelové televize, satelity, případně IPTV," radí náměstek pro digitalizaci a inovace z ministerstva průmyslu a obchodu Petr Očko.

 

Jejich zákazníci totiž nemusí změnu vysílacího standardu řešit vůbec. "Naše služby jsou přenášeny pomocí kabelových technologií, takže se pro ně vůbec nic nemění," uvedl mluvčí poskytovatele kabelové televize Vodafone ČR Marek Steiger.

 

"Pokud používají internetovou nebo satelitní televizi, mají na výběr daleko větší množství kanálů, HD rozlišení a mají možnosti používat archiv nebo zpětné zhlédnutí, tuto možnost terestrické vysílání nedává," vyjmenovává další výhody alternativních příjmů televizního signálu mluvčí Digi TV Andrej Čírtek.

 

 

"I po vypnutí vysílačů jim televize pojede tak jako byli doposud zvyklí," dodává mluvčí společnosti O2, poskytovatele IPTV, Kateřina Mikšovská.

 

"Samozřejmě je potřeba počítat s náklady, kolik bude každý spotřebitel platit každý měsíc," upozornil Očko.

 

Ukončení vysílání programů televize Nova v DVB-T a přechod na nové vysílání DVB-T2 začíná v Praze 8. ledna, první přejdou k novému systému stanice Nova 2, Nova Gold a Nova Action. 9. ledna pak v Praze přestanou v DVB-T a začnou na nové frekvenci vysílat i stanice Nova a Nova Cinema, další kraje budou následovat.
 

vbo TN.cz