Houbařská sezóna

Konečně zase rostou! Reportér TV Nova v lese našel spoustu hub

Petr Brzek
Petr Brzek, Lucie Staničková
29.8. 2020 16:05
Téma:

Na tuhle zprávu se čekalo měsíce. Houby začaly konečně růst. Reportér TV Nova Petr Brzek vyrazil s mykoložkou do Orlických hor a na jednom místě našel hned několik jedlých druhů včetně hřibů. Houbaři se o své úlovky ale rozhodně teď budou přetahovat se slimáky, kteří jsou letos přemnožení.

Jen co v Bartošovicích vystoupil Brzek z auta, přivítaly ho holubinky. Jedlý druh, který měl v létě běžně růst, se ale objevil až teď. A v lese toho je mnohem víc.


Reportér našel společně s mykoložkou ryzce černohlávky, holubinku jahodovou i mochomůrky růžovky. Tedy do smaženice ideální houby. Jen o dvacet metrů dál pak na ně vykoukla skupinka hřibů hnědých.


V lesích bylo letošní jaro nejsušší za posledních deset let, takže pěticentimetrová vrstva hrabanky se dala zapálit kouskem sklíčka. Pak sice spadlo hodně vody, ale pro změnu byla zima.

 


"Letos je to jedna z nejhorších sezón za poslední roky,“ tvrdí mykoložka Tereza Tejklová.


Kraje lesů kvůli četným větrným dnům jsou stále vyschlé, houbaři by proto měli hledat raději dál mezi stromy. Hlavičky vykukují z mechu zejména v podhůří Krkonoš a Orlických hor nebo na Vysočině.


Ne všechny houby jsou ale v pořádku, decimují je zejména kolonie slimáků. Ti se kvůli vlhku přemnožili.


Houby podle mykologů ještě nezačaly růst třeba v Krušných horách, Českém krasu či na jižní Moravě. Sezóna se ale prý ještě zachránit dá. "Ideální je, aby byly noční teploty patnáct stupňů a průběžně také pršelo,“ dodala Tejklová.


Pochlubte se také svým úlovkem z lesa. Fotografie nám můžete poslat na e-mail zpravy@nova.cz nebo do zpráv na našem facebookovém profilu TN.cz. Přidáme je do galerie v článku.


Pokud bude teplá zima, dají se houby nalézt i měsíc před Vánocemi, jako se to stalo před pěti lety u Přelouče na Pardubicku. Muž tam našel dvanáct pravých hřibů.

 

GALERIE: Houbaři se pochlubili svými úlovky

1
/
22
Zdroj: Lenka Horkelová
Nalezené houby - 3

TN.cz