boj s vandalismem

Koněv je znovu odhalen. Zakrytí sochy vyvolalo vlnu protestů!

Hana Mikulková
Hana Mikulková
Aktualizováno 3.9. 2019 18:06
Téma:

Radnice městské části Prahy 6 se rozhodla odstranit lešení, plachtu i plot od pomníku maršála Koněva na náměstí Interbrigády. Zakrytí sochy mělo bránit jejímu dalšímu pomalování, jenže to vyvolalo vlnu protestů.

Koněvovu sochu neznámý vandal v noci na 22. srpna polil červenou barvou. Podstavec popsal nápisy: Ne krvavému maršálovi! Nezapomeneme!

 

V pátek nechala radnice pomník sovětského maršála obehnat lešením a zakrýt plachtou. Hned ten den ji ale aktivista Jiří Černohorský strhnul a o totéž se o víkendu pokusilo několik dalších lidí.


Včera u sochy protestovalo asi 300 lidí proti jejímu zakrytí, Černohorský plachtu po ukončení protestní akce opět sundal. Policie eviduje asi desítku incidentů kolem Koněvovy sochy, podle radnice už v této chvíli ale nic nebrání tomu, aby byla opět nezakrytá.

 

 

Šestá městská část totiž nechala sochu očistit a opatřit antigraffiti nátěrem. O dalším osudu sochy kontroverzního sovětského vojevůdce bude zastupitelstvo Prahy 6 jednat 12. září.
 

Vandalské útoky se staly dokonce i předmětem nátlaku ruského velvyslanectví, které je označilo za barbarský čin a urážku památky vojáků Rudé armády. Situaci chtěli v Moskvě vysvětlit i od diplomata českého velvyslanectví.

Související témata:
Eliška Drtilová TN.cz