ostrý střet

Konflikt v Náhorním Karabachu graduje! Prý má další oběti a zraněné

Lucie Staničková
Lucie Staničková
Publikováno 27. 9. 2020
Téma:

V neděli vyeskaloval konflikt mezi Arménci a Ázerbájdžánci v oblasti Náhorního Karabachu. Z jeho zahájení se obviňují navzájem. V oblasti je údajně několik mrtvých a raněných.

Podle ruské agentury TASS vyhlásili představitelé tohoto sporného území v reakci na střelbu stanné právo a všeobecnou mobilizaci všech mužů od 18 let. Totéž učinila poté také Arménie.


"Ázerbájdžánské ministerstvo obrany v neděli ráno informovalo, že arménské síly ostřelovaly ázerbájdžánské armádní pozice i ázerbájdžánské obce. Mezi civilisty jsou mrtví i zranění,“ píše TASS. Arménský premiér Nikol Pašijan naopak na facebooku uvedl, že útočit začaly ázerbájdžánské vzdušné síly.


Arméni upozornili, že ázerbájdžánská armáda bombarduje obce včetně karabašské metropole Stěpanakertu. Arménská armáda také uvedla, že sestřelila dva vrtulníky, tři drony a zničila tři tanky.

 

 

"Naše reakce je adekvátní a vojensko-politické vedení Ázerbájdžánu nese plnou odpovědnost za situaci,“ cituje BBC prohlášení arménského ministerstva. Úředníci informovali, že v souvilosti s útoky zemřela žena s dítětem.


O Náhorní Karabach vede Arménie a Ázerbájdžán spor už dlouho. V roce 1988 vypukl ozbrojený konflikt a Náhorní Karabach se za podpory Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce. Ta si vyžádala na 30 tisíc mrtvých a statisíce uprchlíků.

TN.cz