Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 5. 11. 2016
ANKETA co říká zákon?

Drsný zákrok strážníků v Praze! Měli právo použít násilí? VIDEO

Zdroj: YouTube.com

Nepříjemný zážitek si odnesl z oslav státního svátku 28. října novinář Pavel Hlávka. Na Staroměstském náměstí se dostal do konfliktu se strážníky Městské policie. Podle něj zcela neoprávněně. Byl zásah strážníků ale opravdu zbytečný?

Hlídka Městské policie kontrolovala během oslav státního svátku na Staroměstském náměstí petiční stánek taxikáře a aktivisty Zdeňka Ponerta. Pavel Hlávka se strážníka dotazoval na detaily kontroly a byl vyzván k ověření totožnosti. S tím ale nesouhlasil, strážník požadoval po občanovi vysvětlení a celý konflikt eskaloval až k fyzickému zadržení Hlávky.

 

Anketa

Je podle vás zákrok strážníků na Staroměstském náměstí adekvátní?

Hlasovalo 4587 lidí.

 

Ačkoliv Hlávka nebyl nijak agresivní a ani se nepokoušel o útěk, skončil násilím na zemi a v jednu chvíli mu bylo dokonce hrozeno před obličejem pepřovým sprejem. Celý konflikt zaznamenal novinář Martin Böhm a video umístil na internet. Ihned se rozvířila debata, zda byl zásah strážníků opodstatněný a přiměřený. "Mě to přijde minimálně přehnané," hodnotí konflikt autor videa Böhm.

 

A stejný názor má i samotný zadržený: "Nebyl to adekvátní zásah, protože to vůbec tak nemělo být," hájí se účastník sporu. "Ten strážník neměl právo na to mi jakkoliv ověřovat totožnost," dodává Pavel Hlávka. Navíc si stěžuje na následný odvoz na služebnu, kde byl podle jeho názoru držen zcela neprávem: "Udělali identifikaci a pak jsem tam tři hodiny seděl," popisuje zadržený.

 

 

"Po třech hodinách mě předali státní policii, ti mě po půl minutě propustili a tím to skončilo. Žádné oznámení, vůbec nic. Žádné podpisy, vůbec nic," diví se Hlávka a zvažuje právní dohru celého incidentu. Je ale právo opravdu na jeho straně?
Podle mluvčí pražských strážníků Ireny Seifertové ale jednali strážníci zcela správně: "Naše kontrolní orgány v postupu strážníků neshledaly žádné pochybení. Zákrok byl proveden v souladu se zákonem o obecní policii, včetně použití donucovacích prostředků," sdělila nám.

 

 

Zákon o obecní policii totiž jednoznačně říká, že občan je povinen předložit na výzvu strážníka platné doklady o své totožnosti. Důvody, které může mít strážník k výzvě, jsou přesně specifikovány v zákoně o obecní policii. Mimo jiné je to například podání vysvětlení, jak tomu bylo na tomto videu. Pokud osoba nemá u sebe platné doklady, může osobu strážník ze zákona o obecní policii předvést i za použití donucovacích prostředků na služebnu. Je to hlavně z důvodu, kdyby osoba byla v pátrání a chtěla z místa události utéct.

 

Dalším kritizovaným bodem celého konfliktu je následný příjezd Policie České republiky. Podle Pavla Hlávky měli policisté pomoci jemu jako občanovi v nouzi: "Přijeli jako komando a místo toho, aby mě ochránili, protože oni mají napsané "pomáhat a chránit“, tak mě ještě zarazili," stěžuje si. Zákrok státních policistů ale popírá mluvčí pražské policie Tomáš Hulan: "My jsme tam nezakročovali, celý zásah byl ryze v kompetenci strážníků a my jsme tam byli jen jako posily pro případ, že by z toho vyvstalo cokoliv masivnějšího, což se ale nestalo," vysvětluje.

 

 

Případ ze Staroměstského náměstí bude mít dohru na magistrátu. Tady muži, který odmítl prokázat svoji totožnost, hrozí pokuta do deseti tisíc korun. Je to za přestupkové jednání neuposlechnutí výzvy. Naopak na strážníky městské policie bylo podáno trestní oznámení za nepřiměřený zákrok. Věc tak musí vyšetřit policie.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VIDEO: Muž chtěl spáchat sebevraždu. Policista mu to rozmluvil díky fotbalu! Řekl mu něco, co nikoho nenapadne

Psychopat napadl novorozeně. Vysvětlení, které k hrůznému činu podal, nikdo nepochopí!

 

TN.cz / AKTU.cz