boj o sporné území

Konflikt v Náhorním Karabachu už má přes 100 obětí. Umírají i civilisté

Téma:

Už pátým dnem pokračují boje v Náhorním Karabachu. Konflikt si vyžádal přes 100 mrtvých včetně civilistů. Představitelé Ázerbájdžánu i Arménie odmítají mírová jednání, i když je k tomu vyzvali prezidenti Ruska i Francie.

Nebe osvětlují rakety, nemocnice se plní zraněnými. Boje o sporné území Náhorního Karabachu pokračují už pátý den. Z útoků na civilisty se vzájemně obviňují obě stany. 

 

"Bohužel musím konstatovat, že Ázerbájdžán cílí od počátku ofenzívy na civilní obydlí a infrastrukturu. Důkazy můžeme vidět po celé oblasti," uvedl mluvčí samozvaného prezidenta Náhorního Karabachu Araika Arutjunjana.

 

Obě země mobilizují armádu a hlásí se i stovky dobrovolníků. K ukončení bojů vyzval ruský prezident Putin, jeho francouzský protějšek Macron i německý ministr zahraničí Heiko Maas. "Veškeré boje, hlavně ostřelování vesnic a měst, musí okamžitě skončit. Obě strany se musí ihned vrátit k vyjednávání," prohlásil Maas.

 

 

Arménie i Ázerbájdžán ale jednat odmítají, podle Ázerbájdžánu se arménská armáda musí z Náhorního Karabachu stáhnout. "Máme jen jednu podmínku. Arméni musí bezpodmínečně, úplně a okamžitě opustit naši zem," řekl ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev.

 

Arménie ale Karabach považuje za své území. Podle pozorovatelů je třeba se připravit na dlouhotrvající válku. Spor o Náhorní Karabach zuří s obdobími křehkých příměří od konce 80. let minulého století.

Patrik Balcar, Kateřina Sejková TN.cz