kontrolní výbor

Kontrola po razii na radnici v Brně odhalila další podezřelé zakázky!

Téma:

Na radnici městské části Brno-střed mohly být zmanipulované i další zakázky. Dvě v hodnotě 140 milionů korun, které prověřil kontrolní výbor a stojí za nimi bývalé vedení radnice, jsou prý také podezřelé. Po březnové razii na radnici obvinila policie devět lidí včetně bývalého radního Jiřího Švachuly z korupce a účasti na organizované zločinecké skupině.

Kauza pokračuje. Kontrolní výbor Zastupitelstva Městské části Brno-střed zjistil možná pochybení u dalších zakázek. Výběrové řízení u nich mohlo být cinklé. Vítězné firmy se podle komise zřejmě dostaly k informacím o cenách jednotlivých položek.


“Pouze s tímto předpokladem, že měli nějaké další informace mimo oficiální řízení, tak teprve tehdy se byli schopni se zakázky účastnit,“ vysvětlila členka kontrolního výboru Monika Lukášová Spilková.


“U jedné z prošetřovaných zakázek jsme došli k tomu, že je ve dvorní části objekt, který je naceněn pouze dvanácti položkami, přestože je v hodnotě 2,7 milionů bez daně. To je asi jako byste naceňovali vybavení kanceláře a nikdo vám neřekl, jak má být vybavená a pro kolik je lidí,“ doplnila další členka kontrolního výboru Karen Kylbergerová.

 


Kontrolní výbor zjistil například i to, že nejlevnější cenová nabídka obsahuje položky jako 19 interiérových dveří, každé za 56 tisíc korun. V obchodě byste ale ty stejné sehnali za devět a půl tisíce.


Dalších čtyřicet dveří oceněných na 24 600 korun mělo stát jen 9 390, což není ani polovina. Členové kontrolního výboru si ale stěžovali i na současné vedení radnice. Prý s nimi nikdo nechtěl mluvit. Televize Nova má k dispozici email, který rozeslal tajemník Petr Štika a který ukládá zaměstnancům, aby s komisí nekomunikovali bez jeho vědomí, nebo odkazovali na něj.


“Byl to standardní pokyn tajemníka úřadu a také pověřeného vedoucího investičního odboru. Docházelo k tomu, že naši pracovníci byli zahlceni kontrolou a nemohli se věnovat činnosti pro běžné občany. A my jsme potřebovali agendu rozjet zpátky. A proto pan tajemník pouze termínově ladil a spolupracoval s kolegy na přebírání požadavků a předávání vypracovaných věcí. Za radnici Brno střed byl ten postup v pořádku,“ sdělila mluvčí městského úřadu Kateřina Dobešová.

 


Závěry předala kontrolní komise současnému vedení radnice, které je bude předávat soudním znalcům “Můžeme tak ty tři konkrétní zakázky předat odborníkům a soudním znalcům. Jejich rozhodnutí a jejich výsledek kontroly pro nás bude velice důležitý. A to jak z pohledu trestního řízení, tak z pohledu vyčíslení případné škody,“ uvedla Dobešová.


Hodnota obou zakázek je zhruba 140 milionů. Podle odhadu komise mohla městské části vzniknout škoda kolem pětadvaceti milionů.
 

Podívejte se na reportáž o brněnské kauze:

Věra Müllerová, rod TN.cz