pohřební spor

Před krematoriem v Ústí našli popel a ostatky. Zkoumají, jestli lidské!

Krematorium v Ústí nad Labem - Střekově
Zdroj: Profimedia

Před vstupem do krematoria v Ústí nad Labem objevili pracovníci ministerstva pro místní rozvoj maso obalené igelitem a popel. Jestli se jedná o lidské ostatky, policie prověřuje.

Při pondělní kontrole objevili kontroloři z ministerstva pro místní rozvoj před vstupem do krematoria v ústeckém Střekově maso zabalené v igelitu a popel. Krematorium měly 4. listopadu převzít od stávajícího provozovatele Jiřího Šauera Městské služby Ústí na Labem, ale k převzetí zatím nedošlo. Podle ředitele Městských služeb Martina Maty k předání krematoria dojde později a v tuto chvíli hodlají hledat cesty, jak se domluvit. V případě, že se obě strany nedokáží dohodnout, neváhá Mata přistoupit k řešení správní cestou.

 

Právě městské služby přizvaly pracovníky z ministerstva pro místní rozvoj na kontrolu. Kontrola prozatím není u konce a podle vedoucího oddělení pohřebnictví ministerstva Tomáše Kotrlého byl závažným způsobem porušen zákon o pohřebnictví a hrozí správní trest a pozastavení činnosti.

Kvůli nalezenému masu obaleného igelitem a uloženého v igelitce je na místě přítomna i policie. "V tuto chvíli nebudeme k případu sdělovat žádné informace," uvedla k nálezu tisková mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová.

 

Krátce po příjezdu policie se na místo dostavil i momentální provozovatel krematoria Jiří Šrauer, který se podle Martina Maty jako vedoucí krematoria příliš neosvědčil. Městu například "dluží" novou kremační linku, kterou nedokázal zařídit ve smluveném termínu.

 

Krematorium je v současné době nefunkční, pohřební záležitosti tedy Městské služby zařizují externě. Smuteční obřady se prozatím konají ve staré budově na Střekově a město si dalo za cíl zprovoznit krematorium co nejdříve.

kvo TN.cz