změna nařízení

Kontroly návštěvníků? Divadla chtějí podmínky jako hospodští. ANKETA

Filip Pultar
Filip Pultar
15.5. 2021 21:39
Téma:

Už v pondělí se znovu otevřou venkovní scény, od 24. května by mohli kulturní představení navštěvovat lidé v omezeném počtu i ve vnitřních prostorách. Zástupci českého divadla nebo hudebních festivalů ale požadují, aby nebylo jejich povinností kontrolovat testy na koronavirus u návštěvníků a chtějí stejná pravidla, jaká budou platit pro venkovní zahrádky restaurací.

"Zákazníci se budou muset prokázat tím, že jsou testováni či očkováni případné kontrole, která bude stran hygieny - případně policie," oznámil v pátek vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

 

Jinými slovy, zodpovědnost za svůj zdravotní stav od pondělí ponesou sami návštěvníci restauračních zahrádek a hospodští jsou zbaveni povinnosti testy lidem kontrolovat. A přesně to by chtěli i zástupci kultury.

 

"Představa, že tu běháme s nějakými papírovými potvrzeními, je opravdu tristní, já doufám, že se ministři na vládě shodnou," řekl Jakub Vedral z Institutu umění. 

 

 

A ministr kultury chce už v pondělí vládu o zrovnoprávnění přesvědčit. Podle něj není možné, aby byla některá odvětví takto znevýhodňována. "Je třeba to srovnat," sdělil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

 

Anketa

Měla by divadla kontrolovat výsledky testů návštěvníků?

Hlasovalo 186 lidí.

 

Pokud by vláda i nadále trvala na potvrzeních o testech nebo prodělané nemoci, tak i divadelníci narážejí na legislativní problém - jak by to kontrolovali. "Pořadatelé snad ani nemají právo kontrolovat testy a zdravotní stav návštěvníků, takže dává smysl, aby ty podmínky byly stejně nastavené jako u restauračních zařízení," upozornil Jakub Nový ze Svazu autorů a interpetů.

 

Ostatní omezení, jako například snížení kapacity na 50 procent, častý úklid a všudepřítomné desinfekční prostředky, divadelnící akceptují, i když samozřejmě doufají, že i ta postupně pominou.
"Budeme rádi za jakékoliv podmínky, které nám umožní otevřít, pokud by to znamenalo co nejmenší zátěž pro návštěvníky," sdělil Martin Sedláček z Klicperova divadla v Hradci Králové.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

lud TN.cz