Varování veterinářů

Kontroly odhalily tři tuny masa se salmonelou! Část už se prodala

Petr Zapletal
Petr Zapletal
14.11. 2019 13:28
Téma:

I přes rozsáhlá mimořádná opatření dál proudí do českých obchodů maso nakažené salmonelou. Jen za poslední týdny odhalila Státní veterinární správa (SVS) několik kontaminovaných zásilek. Salmonela může lidem způsobit vážné zažívací problémy.

Jen během podzimu odhalily veterinární kontroly další tři tisíce kilogramů kuřecího masa nakaženého salmonelou. Z toho 700 kilogramů skončilo u zákazníků a nejspíš se už snědlo. Zbytek se podařilo zadržet - toto maso bylo buď už zpracováno, nebo bylo uskladněno.

 

Pro tři společnosti, které ho dovezly z Polska, tak nově platí mimořádná veterinární opatření. To pro ně znamená, že maso, které nabízejí, budou muset nejdříve před uvedením do prodeje nechat otestovat právě na salmonelu.

 

Veterináři navíc během kontroly u jedné potravinářské firmy z Hustopečí nad Bečvou objevili téměř 250 zmrazených slepic, u kterých se nedal prokázat původ. Majitelé je nabízeli k prodeji a tvrdili, že jsou z domácího chovu. Veterinární správa je z preventivních důvodů nechala zlikvidovat.

 

 

Provozovateli tak hrozí až milionová pokuta. Od začátku jara, tedy od vypuknutí kauzy se závadným masem, už SVS  mimořádná veterinární opatření nařídila vůči 43 dovozcům nebo chovatelům.

epa TN.cz