Náchod

Kopec pod zámkem je nestabilní, jeho záchrana vyjde na stamiliony!

Filip Pultar
Filip Pultar
24.6. 2020 22:45
Téma:

Co do rozsahu a nákladů velmi neobvyklý projekt na revitalizaci kopce pod náchodským zámkem má zelenou. Je prý velmi nestabilní. V minulosti se už dokonce část svahu sesunula a tak náchodská radnice a Národní památkový ústav dostaly dvousetmilionovou injekci a nyní oficiálně záchranu odstartovaly.

Vršek, o němž se zpívá i v písničce, je celý porostlý náletovými dřevinami, které nadbytečně zadržují vodu a kopec je tak velmi nestabilní.

 

A tak původně gotický hrad později přestavěný na renesanční zámek tyčící se nad náchodským náměstím nemá zrovna nejpevnější základnu. "Je tam nestabilní podloží, když víc zaprší, tak ta půda hrozí sesuvem," vysvětluje Miloš Kadlec z Národního památkového ústavu.

 

Při povodních před sedmi lety se už dokonce část svahu hned u zámeckých hradeb poroučela do údolí. "Museli jsme tehdy rychle vyjednat desetimilionovou injekci a sanovat to podloží," vzpomíná starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD).

 

Situace je prý vážná. Podloží narušují stromy, které hlavně ve 20. století zámecký kopec nekontrolovaně porostly a z původně upravených teras je nyní zarostlá džungle.

 

 

"Cesty budou po vrstevnicích, tak jak to bývalo dříve obvyklé, musíme hlavně zajistit odvod vody, zpevnit kopec," vypočítává památkář Kadlec.

 

Během středy na náchodském zámku všichni zainteresovaní a také první dáma zkropili šampaňským pamětní desku a záchranu kopce oficiálně zahájili. Padne na ni bezmála 200 milionů korun.

 

"Já mám vždycky radost, když můžu dát peníze na takovýto projekt, jsou to peníze nás všech," rozplývala se ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

 

Zrekonstruovaný kopec včetně vyhlídkových tras, svahů posázených ovocnými stromy a se dvěma tisíci světel bude propojovat centrum města s náchodským zámkem už za dva roky.

pez TN.cz