šíření nákazy

Počet mrtvých v Itálii stoupl na 29. První oběť hlásí i Spojené státy

Martin Klícha
Martin Klícha, Kristýna Vondřichová
Publikováno 29. 2. 2020
Téma:

Počet nakažených novým koronavirem neustále narůstá, kromě Číny velké množství případů hlásí Itálie a Jižní Korea. Celkem už je potvrzeno přes 85 tisíc případů, nemoci způsobené koronavirem podlehlo více než 2900 lidí. V Česku nákaza potvrzena nebyla.

V Česku zatím bylo na koronavirus testováno 193 lidí, všechny výsledky byly negativní. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vyzval všechny obyvatele, kteří se vrací z postižených regionů severní Itálie, aby po návratu zůstali doma a kontaktovali svého lékaře či hygieniky. Vláda už v pátek apelovala, aby Češi nepropadali panice a neskupovali zboží v obchodech.

 

Celkem už se koronavirem k 29. únoru nakazilo 85 203 lidí, podle údajů Evropského centra pro prevenci a kontrolu chorob nemoci COVID-19 podlehlo 2921 lidí.

 

Jen v samotné Číně, kde je situace stále nejvážnější, přibylo během pátku 427 nových případů, 47 lidí zemřelo. Čínská Národní zdravotní komise potvrdila celkem 79 251 případů, nemoci podlehlo 2835 lidí. Více než 39 tisíc lidí již bylo propuštěno z nemocnic.

 

On-line reportáž

Epidemie koronaviru

22:22

Deset procent nakažených z italské Lombardie tvoří prý zdravotnický personál. Řekla to mluvčí regionální lombardské vlády Paola Stringa.

22:08

Druhého nakaženého ohlásil brazilský ministr zdravotnictví. Onemocněl pacient, který se do São Paula vrátil z Itálie. Prvním potvrzeným nakaženým v Brazílii byl účastník tamního světoznámého karnevalu.

22:00

Washingtonský pacient, který podlehl koronaviru, byl podle posledního vyjádření amerických úřadů 50letý muž a nikoli žena, jak uvedl Donald Trump na dnešní konferenci v Bílém domě.

 

Vážná situace je v Itálii, kde bylo potvrzeno 1128 případů, uvádí agentura ANSA. Nejméně 29 lidí zemřelo.

 

 

Už 3150 pozitivních případů potvrdila jihokorejská vláda, podle agentury Jonhap je nekritičtější situace ve městě Tegu. V Jižní Koreji kvůli koronaviru zemřelo 17 lidí.

 

Ve středu se v Praze sejdou zástupci V4, podle polského premiéra Mateusze Morawieckuho bude Visegrádská skupina řešit spolupráci v otázce koronaviru.

 

Na reportáž TV Nova o šíření koronaviru v Evropě se můžete podívat zde:

TN.cz