Smrtící epidemie

Čínský virus zabil už 41 lidí! Rusové požadují uzavření hranic s Čínou

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 25.1. 2020 02:05
Téma:

Na zápal plic způsobený koronavirem v Číně k dnešnímu dni zemřelo už 41 lidí, počet nakažených přesáhl 1200 osob. Ve městě Wu-chan, které úřady uzavřely, zdravotníci nestíhají přijímat pacienty. Kapacity nemocnic jsou nedostatečné, na chodbách leží i mrtví lidé. Nové případy nákazy se objevily na Tchaj-wanu a ve Spojených státech.

Podle britského The Independent si smrtící epidemie koronaviru v Číně vyžádala už 41 životů. Nejmladší oběti bylo 36 let. Informovala o tom čínská televize CGTN. Počet potvrzených případů nakažení k dnešnímu dni překonal dvanáct stovek. Nemoc se dál rychle šíří. V karanténě je dohromady na 30 milionů lidí z Wu-Chanu a okolních měst.

 

Na sociálních sítích se objevují děsivé záběry, které mají pocházet z města Wu-chan, a které zachycují, jak lidé v ulicích a čekárnách v nemocnicích kolabují a leží v bezvědomí na chodníku či podlaze.

 

 

Nebezpečný virus zabíjel poprvé mimo provincii Chu-pej, kde se nachází ohnisko nákazy, jedenáctimilionový Wu-chan. Jeden člověk novému typu koronaviru podlehl v provincii Che-pej a další v provincii Chej-lung-ťiang u hranic s Ruskem, vzdálené dva tisíce kilometrů.

 

On-line reportáž

Epidemie koronaviru

22:41

Americký republikánský senátor Josh Hawley zaslal Trumpově administrativě dopis, kde se dožaduje odpovědi na otázku, kdy a jak úřady omezí cestování mezi Čínou a Spojenými státy ve světle nového případu ženy z Chicaga nakažené koronavirem. Informovala o tom CNN.

22:09

Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) koronavirem nakažená žena z Chicaga nevykazovala během cestování z Číny do Spojených států žádné symptomy. Informovala o tom CNN.

21:25

První případy koronaviru se objevily v Evropě, Francie hlásí dva nakažené. Více najdete v tomto článku na TN.cz.

 

Zdravotní péče ve Wu-chanu je na pokraji kolapsu - nemocnice nezvládají nápor pacientů a zdravotní personál je vyčerpaný. Na sociálních sítích se objevily šílené záběry z nemocnice, kde na chodbě leží mrtvá těla překrytá bílými plachtami.

 

Upozorňujeme, že záběry ve videu nejsou vhodné pro citlivé povahy.

 

Ve čtvrtek započala stavba nové nemocnice ve Wu-chanu, která by měla mít kapacitu tisíc lůžek a sloužila by pouze pro pacienty nakažené koronavirem. Stavba by měla být hotová už 3. února.

 

Wu-chan se inspiroval Pekingem, který v roce 2003 kvůli epidemii koronaviru SARS dokázal postavit nemocnici za méně než sedm dní. Australští vědci už pracují na vakcíně proti koronaviru. Hotová by měla být ještě před začátkem léta.

 

 

Čína v pátek uzavřela už 11 měst v provincii Chu-pej, která je nákazou postižena nejsilněji. Situace je nejhorší ve městě Wu-chan, kde zemřely téměř všechny oběti viru. Částečně je podle televize BBC uzavřených dalších deset měst, kde platí určitá dopravní omezení. Blokáda se momentálně dotýká zhruba 30 milionů lidí. Podívejte se na reportáž televize Nova:

 

Odborníci varují, že tisíce obyvatel mohly z ohniska nákazy koronaviru odcestovat na oslavy lunárního nového roku ještě před uzavřením měst. "Nosíme roušky, často si myjeme ruce. Každý z nás musí dělat opatření," řekla jedna z obyvatel Wu-chanu.

 

 

Počet nakažených stoupl i za hranicemi Číny. Dalšího nakaženého ohlásilo Japonsko a Jižní Korea. "Nákaza se u druhého pacienta prokázala dnes ráno. Vrátil se z Wu-chanu. Momentálně je hospitalizovaný a jeho stav je stabilizovaný," řekl japonský ministr zdravotnictví Katsunori Kato.

 

 Čeští lékaři jsou prý na případný příjem pacientů s koronavirem připraveni:

 

 Nemocné má už i Hongkong. Virus se zatím drží v oblasti jihovýchodní Asie, výjimku představují Spojené státy. Ve čtvrtek se objevila zpráva, že nakaženého má i Saúdská Arábie, ukázalo se však, že zdravotní sestra indického původu byla nakažena jinou nemocí.

 

Koronavirus se prozatím drží mimo Evropu, podezření z nákazy ale už hlásily například britské úřady. Aktuálně nemocnice podrobují testům devět lidí - pět z nich se nachází ve Skotsku.

 

Podívejte se na aktuální záběry z města Wu-chan:

 

Skutečný rozsah nákazy není známý, zdá se však, že je nemoc smrtelnější než sezónní chřipka. Úmrtnost se pohybuje okolo tří procent, zatímco u chřipky je mezi 1,6 a 2,6 procenty. Zatím však nový kmen koronaviru není smrtelnější než koronaviry SARS a MERS. Úmrtnost kmenu SARS je kolem 10 procent, zatímco MERS zabil 34 procent nakažených.

 

"Fakt, že zatím nevyhlašujeme stav globální nouze, neznamená, že nic neděláme. Situace je vážná," řekl Tedros Adhanom Ghebreyesus, generální ředitel Světové zdravotnické organizace.

 

Hlavní hygienička Eva Gottvaldová promluvila k hrozně koronaviů pro Českou republiku. Na její stanovisko se podívejte v reportáži TV Nova:GALERIE: Čínské město Wu-chan se uzavřelo kvůli koronaviru

1
/
8
Zdroj: Profimedia
Čínské město Wu-chan se uzavřelo kvůli koronaviru - 1

Související témata:
TN.cz