Průzkum Televize Nova

Koronavirus děsí tři čtvrtiny Čechů. Nejvíc věří Hamáčkovi a Prymulovi

Průzkum lidí ke koronaviru
Zdroj: Getty Images, Profimedia
Michaela Trochová
Michaela Trochová
20.3. 2020 17:39
Téma:

O koronaviru se mluví napříč celým Českem, těžko v těchto týdnech narazíte na téma, které by společností rezonovalo intenzivněji. Většina lidí má z nové epidemie skutečné obavy.

Přes 73 % Čechů má z koronaviru skutečný strach, vnímá ho jako vážnou hrozbu. V klidu nová epidemie ponechává jen něco málo přes šest procent obyvatel České republiky. Odhalily to výsledky exkluzivního průzkumu společnosti SANEP pro televizi Nova.

 

Největší obavy mají především ženy (57 procent) a lidé nad 50 let (72 procent). Jak dále vyplývá z aktuálního průzkumu společnosti SANEP pro televizi NOVA, nadpoloviční většina obyvatel České republiky se v souvislosti s šířící se pandemií nového typu koronaviru obává negativních dopadů na ekonomiku v podobě hospodářské krize. Tyto obavy vyjádřilo 60,6 % obyvatel naší země. Obavy z ekonomické recese naopak nemá 20,1 % Čechů.

 

S preventivními nařízeními a doporučeními vlády ČR kvůli ochraně před novým typem koronaviru souhlasí 65,5 procent našich obyvatel, zatímco nesouhlasně se k těmto vládním nařízením a doporučením vyjádřilo 17,1 procent Čechů.

 

Podívejte se na zajímavé statistiky, které z průzkumu vzešly:

 

GALERIE: Koronavirus versus Češi

1
/
6
Průzkum ke koronaviru - 1

 

Zajímavým zjištěním průzkumu společnosti SANEP je skutečnost, že se více lidí obává o zdravotní stav a možnost nákazy koronavirem u svých blízkých, než vyjadřují obavy z nakažení sami u sebe. Zatímco se 51,2 % obyvatel České republiky obává, že se novým koronavirem nakazí někdo z jejich blízkých, jen 30,3 % lidí má obavy z toho, že se koronavirem mohou nakazit sami.

 

Každodenní realitou v Česku je nyní zpřísňování mimořádných opatření, zákazů a nařízení a s tím spojenétiskové konference členů vlády a krizového štábu ČR. Jak z průzkumu vyplynulo, největší důvěru lidí při řešení současné krizové situaci má jednoznačně první místopředseda vlády a ministr vnitra za ČSSD Jan Hamáček (33,1 %). Na druhém místě se pak v pomyslném žebříčku důvěry umístil náměstek ministra zdravotnictví a současný šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula (26%).

 

 

Následován je premiérem a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem, kterému důvěřuje 19,7 procent obyvatel ČR. Současný ministr průmyslu a obchodu a též dopravy Karel Havlíček získal důvěru u 12,2 % lidí. Nejmenší důvěru lidí má pak ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (8,1%).

 

Premiér Andrej Babiš jednal tento týden se zástupci opozice, ta vládu kritizuje.

 

TN.cz