PRÁZDNÉ HOTELY

Koronavirus děsí turisty, nechce se jim na Karvinsko! Cestovní ruch trpí

Téma:

Moravskoslezský kraj má problém s ohniskem epidemie koronaviru a v souvislosti s tím také se ztrátami v cestovním ruchu. Na Karvinsko se turistům nechce, bojí se nákazy a hromadně ruší zájezdy. Problémy řeší hotely, restaurace i lázně od Jeseníků až po Beskydy.

Prázdniny a slunečné počasí, ráj pro podnikatele v ubytovacích a restauračních službách. Ne však v Moravskoslezském kraji. Letos se v regionu neuskuteční ani tradiční hudební festivaly, které byly kvůli pandemii zrušeny.


"Je pravda, že spousta rezervací, které byli prováděny v minulých měsících, jsou průběžně stornovány. Ve větších městech je ještě spousta hotelů zavřených, nebo nefungují, nebo čekají, až se na podzim rozjedou kongresy," zhodnotil situaci předseda moravskoslezské sekce Asociace hotelů a restaurací ČR Petr Frýdl.


Situace je nejhorší přímo na Karvinsku. "Zákazníci pobyty ruší. Ruší se u nás i různé svatby, narozeninové oslavy, doufáme, že se situace zlepší," řekla recepční Sandra Raiskupová.


Hotely v regionu jsou na polovině, či dokonce třetině loňských čísel. "Momentálně je bohužel situace taková, že je u nás v hotelu nízká obsazenost. Nyní jsou obsazené tři pokoje z 35. Většinou jsme v tomto období zvyklí, že je hotel plný," vyložila Raiskupová.

 

 

Turistům vadí i to, že na Karvinsku musí dodržovat protiepidemická opatření, která už jinde neplatí. A musí nosit roušky v autobusech nebo nákupních centrech. Pro lázeňské hosty je povinný covid test, který nesmí být starší než čtyři dny.


"Máme menší obložnost, než jsme měli v loňském roce, o skoro 60 procent. Klienti nechtějí přijíždět. Ta opatření, která teď jsou, je zákaz návštěv, nošení roušek a navíc při každém nástupu musí mít klient negativní covid test. Raději vyhledávají jiná lázeňská zařízení a chtějí přesunout svůj lázeňský návrh tam," objasnila obchodní ředitelka lázní Darkov Lenka Krótká.


Oproti minulému týdnu přibylo na Karvinsku zhruba 450 nakažených. Moravskoslezský kraj je dál největším ohniskem nákazy v republice. Celkem tam už hygienici zaznamenali na 3700 případů.
 

Barbara Hanousek, rod TN.cz