Dojde na škrty

Koronavirus hýbe rozpočty ministerstev. Hledají milionové úspory

Bára Divišová
Bára Divišová
Publikováno 3. 5. 2020
Téma:

Epidemie koronaviru stále neskončila a výrazně promluvila do ekonomiky. Zasáhla i rozpočty ministerstev. Ministryně financí Alena Schillerová v příštím týdnu všem ministrům pošle dopis a bude chtít vědět, kde mají rezervy a kde mohou ušetřit. Škrty se podle premiéra Babiše nejvíc dotknou ministerstva obrany.

„Chtěl bych, aby tahle zakázka byla do konce roku. Jedná se o 210 kusů pásových bojových vozidel,“ takhle mluvil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) letos v únoru. Dnes už o ní moc nemluví. Premiér Babiš se totiž nechal slyšet, že 53 miliard by se hodilo jinde. Metnar o tom chce ještě jednat a nabízí úsporu na svém ministerstvu necelé 3 miliardy.

 

„Modernizace armády bude pokračovat, avšak ministerstvo posune v čase některé akce s nižší prioritou,“ potvrdil tiskový mluvčí ministerstva Jiří Celetka. Resort chce šetřit i na zrušení tabulkových míst, případně nabírat méně nových vojáků. Rozpočty na letošní rok se teď detailně prochází na všech ministerstvech. Zjišťuje se, na co peníze chybí a které projekty lze odsunout.

 

Ministerstvo zemědělství kvůli úsporám některé neinvestiční projekty přesune na příští rok. Které konkrétně to budou, zatím jmenovat nechtělo. 

 

 

To ministerstvo průmyslu a obchodu chce ušetřit nižší podporou solárních elektráren, kterou v pondělí schválila vláda. V rozpočtu by mu tak mělo zůstat 7-10 miliard korun ročně navíc. 

 

Ministerstvo dopravy počítá, že oproti plánu vybere méně na mýtném a podporu bude potřebovat Řízení letového provozu. Podle ministerstva to ale nebude víc než půl miliardy. O další injekci zatím ministr Karel Havlíček (za ANO) žádat nehodlá.

„Půjdeme projekt za projektem, já budu chtít vidět skutečně každý výdaj, který tam je a každé nepatrné navýšení okamžitě zastavíme, nebo to znova přesoutěžíme,“ vysvětlil ministr Havlíček. 

 

 

Ministerstvo financí kvůli epidemii zvýšilo plánovaný schodek státního rozpočtu na 300 miliard. Mimo výdajů za nákupy ochranných pomůcek, nebo repatriační lety ministerstvo počítá s mimořádnými výdaji do dopravy, kultury nebo na zabezpečení soběstačnosti v potravinách. V pondělí například vláda schválila navýšení peněz pro vnitro o 1,2 miliardy na přesčasy a odměny policistů a hasičů. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) žádá o 8 miliard na odměny zaměstnanců sociálních služeb zatím marně.

 

„My se samozřejmě o těch návrzích budeme hádat, teda domlouvat. Samozřejmě, že ty nároky jsou, ale musíme je nějak vybalancovat, musíme najít nějakou rozumnou míru,“ potvrdila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). K rekapitulaci rozpočtů šéfka financí ministry vyzve příští týden.

trm TN.cz