Nový druh hororu?

Ve výtahu plném lidí jeden začal kašlat. Film ukázal brutální reakce

Výtah
Zdroj: Jakub Deml
Téma:

Šíření koronaviru inspirovalo k natočení filmu, ve kterém skupina lidé uvízne ve výtahu a jeden z nich začne kašlat. Snímek, který se odehrává v Severní Americe, poukazuje na rasismus, jenž se začal šířit po vypuknutí nákazy.

Konec pandemie je zatím v nedohlednu, šíření viru tak denně přímo ovlivňuje životy lidí po celém světě. Nemoc výrazně sáhla také do kultury, nyní ale poprvé jinak než skrze zavřená divadla, zrušené události nebo jako téma zpravodajských reportáží. O koronaviru vznikl film.

 

Režisér Mostafa Keshvari, žijící v Kanadě, přenesl před kameru situaci, která by v současné situaci znepokojila prakticky každého člověka. Sedm lidé uvízne ve výtahu, jeden z nich poté začne kašlat...

 

 

Nápad na film Korona: Strach je virus (v originále Corona: Fear is a Virus) vznikl v jeho hlavě již v lednu, tedy ještě předtím, než se virus začal z Číny šířit po celém světě. "Tehdy se o něm mluvilo jako o čínském viru. Aniž bych věděl, jak se pandemie rozroste, rozhodl jsem se natočit film," popsal Keshvari začátky v rozhovoru pro stanici BBC.

 

Snímek byl natočen na jeden záběr s improvizovaným dialogem, netýká se však v první řadě šíření nebezpečného onemocnění, jak by se z jeho názvu mohlo zdát. "Chtěl jsem poukázat na vlny protiasijského rasismu a xenofobie, které se ve světě zvedly poté, co se v Číně začal šířit virus," říká režisér.

 

 

V době, kdy se film odehrává, žijí lidé v Severní Americe ještě normální životy, nenapadlo by je, že za pár týdnů budou nuceně zavření ve svých domovech. Když se však v jedné z budov začne šířit zpráva o nakaženém, skupina lidí ve výtahu se snaží zabránit asijské ženě nastoupit. Té se to ale nakonec podaří a výtah uvízne.

 

"Vyjde pak najevo skutečná povaha lidí. Film je spíše společenskou studií o tom, jak se chováme za velmi obtížných okolností," dodává režišér Keshvari, pro kterého jde o druhý celovečerní snímek. Jeho dřívější filmy se také zabývaly aktuálními tématy, věnoval se problémům dětských manželství nebo hraniční zdi amerického prezidenta Donalda Trumpa.
 

Podivejte se na trailer (v angličtině):

Související témata:
TN.cz