Šíření Covid-19

Koronavirus kosí zdravotníky. Chrudimská neurologie je uzavřená

Petr Brzek
Petr Brzek
Publikováno 27. 9. 2020
Téma:

V Česku rapidně přibývá také nakažených lékařů a zdravotníků. Podle ministra zdravotnictví ale existuje krizový plán - v případě nedostatku personálu budou povoláni medici, nebo třeba vyškolena část veřejnosti. Koronavirus už paralyzoval například oddělení neurologie v chrudimské nemocnici. Většina zdravotnického personálu je tam pozitivní. Hygienici zatím vůbec netuší, jak se nákaza do budovy dostala.

Neviditelný nepřítel se tentokrát objevil v chrudimské nemocnici. Z dvaadvaceti zdravotníků jich zdravých moc nezbylo. "V tuto chvíli je 16 lidí pozitivních,“ potvrdil ředitel nemocnice Miroslav Sirový.


Jsou mezi nimi i čtyři lékaři. Koronavirus se poprvé objevil u jedné z pacientek v úterý. Do nemocnice si ho ale patrně nepřinesla.


"Byla hospitalizována deset dní před tím,“ tvrdí Sirový. V nemocnici platí zákaz návštěv. Odpadá tedy možnost, že by nákazu do zařízení přinesl někdo z příbuzných nebo známých pacientů.

 


Ačkoli platí přísná opatření, mohl sem virus zavléct někdo z personálu. "Ten zdroj v tuto chvíli neznáme, probíhá trasování v rámci hygienické stanice,“ dodal Sirový.


Nemoc se tiše plížila i kvůli tomu, že její průběh je v tomhle případě téměř bezpříznakový. Každopádně chod neurologie je paralyzovaný. "Toto oddělení v současné době nové pacienty nepřijímá. Neurologičtí pacienti z Chrudimska jsou směrování na pardubickou neurologii,“ řekla mluvčí Nemocnice Pardubice Kateřina Semrádová.


Kromě tohoto oddělení zůstávají uzavřené také ambulance. Dvanáct pacientů na patře zůstává, koronavirus mají čtyři z nich. "Péče v chrudimské nemocnici je zajištěná,“ uzavřel Sirový.


V zařízení platí zvýšená hygienická opatření. Desítky minut například zdravotníci v poledne dezinfikovali sanitku, se kterou chvíli před tím přivezli do nemocnice pacientku s teplotou.

 

Koronavirus se nevyhýbá ani hasičům. Více v reportáži Televizních novin:

TN.cz